banner421
banner461
banner195

Medula Kesintisi ile İlgili SGK Duyurusu

Nevşehir Eczacılar Odası Başkanlığı, Medula Eczane Provizyon Sistemine erişimde yaşanan sorun hakkında Birlik ile Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde...

Medula Kesintisi ile İlgili SGK Duyurusu

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Eczacılar Odası Başkanlığı, Medula Eczane Provizyon Sistemine erişimde yaşanan sorun hakkında Birlik ile Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde Kurumun sistem kesintisi hakkında duyuru hazırlandığı ancak web sayfalarına ve Medula’ya erişimde yaşanan sorun nedeniyle duyuruya ulaşılamadığı bildirildiğinden söz konusu ile ilgili bilgilendirmede bulunulmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Açıklamada; “Sistem kesintisi hakkında Kurumun “Veri Merkezinin Taşınması” başlıklı duyuruda;  “Kurumumuzun Veri Merkezi taşınması proje planı kapsamında devam etmektedir. Sistem alt yapısında yapılan ve yapılmaya devam edilecek olan çalışmalar nedeniyle zaman zaman planlı ve plansız kesintiler yaşanabilmektedir. Çalışmalar süresince sözleşmeli sağlık hizmet sunucuları SUT’nin “1.7.2 - MEDULA sisteminden kaynaklanan nedenlerle provizyon alınamaması” başlığı altında yer verilen; Kurum Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü yetkililerince imzalanacak bir tutanak ile tevsik edilmesi kaydıyla MEDULA sisteminden kaynaklanan arıza nedeniyle hasta takip numarasının alınamadığı süre zarfında Kurum sağlık yardımlarından yararlanma hakkının olduğunu yazılı olarak beyan etmek veya belgelemek suretiyle müracaat eden kişilerin sağlık hizmetleri Kurumca karşılanır. Daha sonra yapılan sorgulama sonucu bu kişilerin müstahak olmadığının tespit edilmesi halinde, tedaviye ait fatura bedeli ilgili sağlık kurumuna/kuruluşuna ödenerek gerekli yasal işlemler Kurumca yürütülür.”  hükmü gereğince Kuruma manuel fatura esilebilecektir.”denilmektedir. Kurum duyurusuna istinaden sistem kesintisi yaşandığı süre boyunca manuel fatura kesilebileceği hususunu tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız. Eczacılarımızın, manuel reçete karşılama işlemleri sırasında aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

SUT’un “1.8.2 - Ayakta tedavide sağlanan ilaçlar için katılım payı” başlıklı maddesi gereği; Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerden alınması gereken ilaç katılım payı, emeklilerin maaşlarına yansıtılarak daha sonra tahsil edilmekte olduğundan eczanelerce bu aşamada tahsil edilmeyecek, diğer kişilerden alınan oranında katılım payı eczaneler tarafından tahsil edilecektir. Her bir reçete için; 3 kutuya kadar (üç kutu dâhil) temin edilen ilaçlar için……….3 (üç) TL, 3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç için……….……..1 (bir) TL, olmak üzere alınan katılım payı eczaneler tarafından tahsil edilecektir. Reçete arkasına ayrıca hastanın SGK'lı olduğuna dair beyanı yazılacaktır. Hastalara/hasta yakınlarına teslim edilen ilaçlara ait karekodlar, İTS işlemi sistem açıldığı zaman tamamlanmak üzere reçeteye eklenecektir. Bu karekodların İTS satış bildirimi işlemlerinin eczane otomasyon programları aracılığıyla yapılması mümkündür. Ancak, İTS satış kesinleştirme işleminin, MEDULA Sistemi üzerinden tamamlanması gerekmektedir. 

Hastaya teslim edilen ilaçlarda eşdeğer ilaç uygulaması sebebiyle çıkabilecek fiyat farkları eczaneler tarafından tahsil edilecektir. MEDULA Sisteminin faaliyete geçmesinin ardından, kesinti döneminde karşılanan reçeteler sisteme kaydedilecektir. Reçete sahibinin, hak sahibi olmaması nedeniyle onay alınamaması halinde, bu reçeteler Kuruma şahıs bazında ayrı ayrı fatura edilecektir. (SUT 1.7.2.maddesi) Provizyon alınamayan reçetelerin faturalandırılmasında, Medula Eczane Uygulamasından “deneme” çıktısı alınacak; verilen ilaçlara ait karekodlar da Medula Eczane Uygulamasında yer alan “Manuel Reçete Giriş” menüsünden İTS ye bildirilecektir” denildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.