banner461
banner195

Mendil Kapmaca, Çelik Çomak Nevşehir de Çocuklara Yeniden Tanıtılacak

Çocuk Oyunları konfederasyonu bünyesinde ilimizde de kurslar düzenlenebilecek. Mendil Kapmaca, bir dir bir ve Çelik Çomak gibi oyunlar çocuklara sevdirilecek, Çocukların bilgisayar başından kaldırılıp sokağa inmeleri sağlanacak.

Mendil Kapmaca, Çelik Çomak Nevşehir de Çocuklara Yeniden Tanıtılacak
03 Mayıs 2013 Cuma 11:31

banner143
banner134

 Çocuk Oyunları Konfederasyonu bünyesinde kurulan Mendil Kapmaca Federasyonu İl Temsilcisi Hatice Güven, hafta sonunda Nevşehir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde düzenlenecek olan seminer’de başarılı olan öğretmenlerin bu alanda halk eğitim merkezlerinde kurs açabileceklerini söyledi.

Sanal alışkanlıklarla büyüyen çocukların toplumdan, hatta ailesinden kopuk büyüdüklerini belirten Güven, “Çocuk oyunları spor kulüpleri konfederasyonu kuruldu. Bizim dönemimizde oynadığımız çocuk oyunlarını bugünün bilgisayar çağı çocuklarına yeniden tanıtmak ve onların da bu oyunları oynamasını sağlamak üzere bu konfederasyon kurulmuş durumda. Amaç çocuklarımızı bilgisayarın başından kaldırıp onları parklara, bahçelere çekebilmek. Okulun dışında zamanının büyük bir bölümünü bilgisayarın başında geçiren çocuklarımız tamamen kendilerini toplumdan soyutlamış bir hale geliyor. Çocuklarımız bilgisayar oyunları ile bilgisayar üzerinden sanal haberleşmelerle vakitlerini geçiyorlar. Öyle zamanlar oluyor ki çocuğun ailesinden bile kopuk bir hale geldiği gözleniyor. Daha önce milli eğitim bakanlığı bünyesinde bulunan izcilik faaliyetleri doğrultusunda kısmen de olsa çocuklarımızı bu kötü alışkanlıktan uzak tutabiliyorduk. Zaman zaman düzenlenen kamplar yapılıyordu. Çocuk oyunları konfederasyonu bünyesinde oluşturulan çalışmalarla eski çocuk oyunlarımızdan birdir bir, mendil kapmaca, Çelik Çomak gibi oyunların yeniden çocuklara sevdirilmesi amaçlanıyor. Şimdiki çocuklarımız toprağa bile dokunmaz hale gelmiş durumda. Tamamen A Sosyal bir gençlik yetişiyor. Biz onları gerçek hayata çekmek istiyoruz. Çocuk Oyunları Konfederasyonu yardımcı hakemlik ve oyun liderliği semineri 4-5 Mayıs 2013 tarihlerinde ilimizde Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğümüz binasında yapılacak. Bu seminere katılan başarılı olan öğretmenlerimiz halk eğitim merkezlerinde Çocuk Oyunları Kursları açabilecekler” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.