banner461
banner195

Nevşehir de 12 Mahalle Tarih Olacak

Nevşehir il merkezinde Kentsel Dönüşümün uygulandığı mahallelerin boşaltılmasıyla birlikte 12 Mahallenin mahalle olma ünvanına son verilecek.

Nevşehir de 12 Mahalle Tarih Olacak
26 Eylül 2013 Perşembe 10:24

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir il merkezinde Kentsel Dönüşümün uygulandığı mahallelerin boşaltılmasıyla birlikte 12 Mahallenin mahalle olma ünvanına son verilecek.

Bugünlerde Karasoku Mahallesi ile kapsamı daha da genişleyen Kentsel Dönüşüm uygulamaları nedeniyle ilimizin en eski yerleşim alanları boşalmış durumda. Bu nedenle 12 mahallenin 2014 Yılında yapılacak olan mahalli idareler seçimlerine kadar mahalle ünvanlarının düşürülmesi bekleniyor.

Nevşehir il merkezinin en eski yerleşim alanlarından olan Bekdik, Musapaşa, Eskili, Cumhuriyet, Cami Cedit, Cami Atik, Memişbey, Raşitbey, Kaya Cami, Tahta Cami ve Dere mahalleleri kentsel dönüşüm nedeniyle artım mahalle olma hüviyetlerini yitirmiş durumda.

Bu arada edinilen bilgiye göre, Nevşehir Belediyesinin kentsel dönüşüm nedeniyle Mehmet Akif Ersoy Mahallesine yapılan yeni TOKİ bloklarını ayrı bir mahalle değerlendirmeyi planladığı, il merkezi nüfusunun yine çok yoğun bir şekilde bulunduğu 2000 Evler Mahallesinin de ikiye bölünerek yeni bir mahalle oluşturulabileceği belirtildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
eskili - 5 yıl önce
istanbuldan gelen yüksek mimar ve mühendis arkadaşlar bu yıkıntıyı çok kınıyolar.buranın boşaltılıp yıkılmadan aslına uygun tadilat yapılsaydı bu evlere paha biçilmezdi diyolar herkes yıkar ama yerine bi taş bille konamaz diyolar.turizmin merkezinde böyle bi rezalet olamaz diyolar..
Avatar
ecdada saygı - 5 yıl önce
bunlar ecdat eserlerini yıkan birer kahraman tarihe verdikleri değer ortada yapmadan yıkmayı ögerenmişler. birde evlerini vermeyenler var merak ediyorum. belediye her şeyi halletmiş gibi güzüküyor. yıkılmayan bir sürü bina var bunlarla nasıl bir anlaşma yapcak.
Avatar
ömer - 5 yıl önce
Rezaletten baska bisey degil nevsehir belediyesini kiniyorum!!!
Avatar
murat - 5 yıl önce
nevşehirin eski evlerini yıkıp bitirdiler. eski nevşehir diye bir şey kalmadı. nerde o eski 60 -70 -100 yıllık evler. 20-30 sene sonra çocuklarımıza işde bunlarda eski nevşehir evleri diyeceğimiz yapılar. yıkacağına restore et değeri artsın. heryeri yıktınız. daga dereye toki diye ucubeler diktiniz. bu gereksiz yıkımlara dur diyebilecek kimse yokmu arkadaş