banner461
banner195

Nevşehir de Hava Kirliliğini Kim Denetliyor ?

Nevşehir il merkezinde ve birkaç ilçemizde son yıllarda doğalgaz kullanımına geçilirken, halen düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek yakıtların yakılması nedeniyle hava kirliliği ilimizin gündemde olmaya devam ediyor.

Nevşehir de Hava Kirliliğini Kim Denetliyor ?
08 Şubat 2013 Cuma 17:51

banner143
banner134

 Havanın son günlerde güneşli olmasına rağmen günlük güneşlik durumda bile dikkat çeken simsiyah is çıkan bacaların ve binaların hangi kurumlarca nasıl denetlendiği merak konusu.

Küresel Isınma ve Çevre Gönüllüleri Derneği Nevşehir Temsilcisi Ahmet Turunç, Nevşehir’de hava kirliliğinin halk sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştığını söyledi.

Turunç, hava kirliliğinin Nevşehir’e yakışmayan bir durum olduğunu ve yetkililerin acil tedbir almaları gerektiğini kaydetti. Hava kirliliğinin bir çok üst solunum yolu hastalığı ile birlikte kansere yol açtığını ifade Turunç, yetkililerden çözüm adına acil bir çevre eylem planı ortaya koymalarını istedi. Hava kirliliğinin ısınmadan, motorlu taşıtlardan ve az da olsa sanayiden kaynaklandığını kaydeden Turunç, “Nevşehir’de özellikle ısınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın olarak kullanılması ve yanlış yakma tekniklerinin uygulanması hava kirliliğine yol açmaktadır.

Küresel Isınma ve Çevre Gönüllüleri Derneği Nevşehir Temsilcisi Ahmet Turunç, Nüfus artışı ve gelir düzeyinin yükselmesine paralel olarak, sayısı hızla artan motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazları, hava kirliliğinde önemli bir faktör oluşturmaktadır. Sanayi tesislerinin kuruluşunda yanlış yer seçimi, çevre korunması açısından gerekli tedbirlerin alınmaması, uygun teknolojilerin kullanılmaması, enerji üreten yakma ünitelerinde vasıfsız ve yüksek kükürtlü yakıtların kullanılması, hava kirliliğine sebep olan etkenlerin başında gelmektedir. Sağlıklı bir çevre ve nesil için önlemlerimizi maliyeti ne olursa olsun şimdiden almamız gerekmektedir. Çevreye yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır.” dedi.

Haber:Ali Çamur


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Denetim mi..?? - 5 yıl önce
sıkıysa denetlesinler, canım halkıma fakir fukara edebiyatı uğruna verdiler ucuz kömürleri, sitelere bas cezayı, diğerleri zehirlemeye devam.. kim denetleyecekmiş, yazsınlar bakalım 1-2 tane ceza ortalık nasıl ayağa kalkıyor.. madem dağıtıyorsunuz kaliteli kömür dağıtın, iyilik öyle olmaz, dinimiz demiyor mu "kendine yapılmayanı başkasına yapma diye, hükümet kendi lojmanlarında ve evlerinde aynı kömürü yakıyor mu ki halka bu zehirli kömürleri dağıtıyor...