banner461
banner195

Nevşehir'de Kadir Gecesi'nde Sakal-ı Şerif'e büyük ilgi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in Sakal-ı Şerif'i, Kadir Gecesi dolayısıyla, Nevşehir Taşlıbel Camii'nde ziyarete açıldı. Sakal-ı Şerif'i görmek için vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Nevşehir'de Kadir Gecesi'nde Sakal-ı Şerif'e büyük ilgi
11 Haziran 2018 Pazartesi 01:43

banner143
banner134

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in Sakal-ı Şerif'i Nevşehir Taşlıbel Camii'nde teravih namazının ardından ziyarete açıldı. Teravih namazının ardından ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'i görmek için cemaat yoğun ilgili gösterdi. Kadir Gecesi dolayısıyla ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'i görmek için camiyi dolduran vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi, namaz kılıp, dua etti. Camiye akın edenler arasında küçük yaştaki çocuklar ve kadınların yoğunluğu dikkat çekti.
Önce erkeklere açılan Sakal-ı Şerif'e yoğun ilgi olunca, din görevlileri izdiham yaşanmaması için cami cemaatinin sıraya girmesini istedi. Cami kapısı önünde toplanan bayan kalabalık, erkeklerin camiden çıkmasını bekledi. Vatandaşlar Peygamber Efendimiz'in Sakal-ı Şerif'ini öpebilmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

Cami çıkışında vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

---------

Nevşehir'de Kadir Gecesi Coşkusu

Nevşehir Merkez Kurşunlu Camii de diğer camilerde olduğu gibi görülmedik bir kalabalık cemaate ev sahipliği yaptı. 

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ve “Bin aydan daha hayırlı” olan Kadir Gecesi’ni ibadetle geçirmek isteyen vatandaşlar, Merkez Kurşunlu Camii’ne akın etti. Cami giriş-çıkışlarında izdiham yaşandı.

Kurşunlu Camii’ne akın eden vatandaşlar, Kadir Gecesi’ni gözyaşlarıyla kutladı. İftar sonrası camiye akın eden erkek, kadın, yaşlı, genç ve çocuklar cami ve bahçesini tıklım tıklım doldurdu.

Merkez Kurşunlu Camii’nde düzenlenen “Kadir Gecesi Özel Programı” tüm camilerden de canlı olarak dinlendi.

Bay-Bayan çok sayıda vatandaşın geldiği camide gençlerin ve çocukların coşkusu dikkat çekti.

Kadir gecesi programı gece geç saatlere kadar devam etti.

Cami görevlilerinin okumuş oldukları Mevlid-i Şerif, Kur’an-ı Kerim Tilaveti, ilahi ve kasidelerle cemaat, duygulu anlar yaşadı.

Daha sonra İl Müftüsü Yakup Öztürk, Kadir Gecesi ve Önemi konulu sohbet yaptı. Sohbetinde; “Ömrünü heba etmiş, boşa tüketmiş kardeşlerimiz için bile fırsat henüz kaçmış değil. Kadir gecesi bunun için bir fırsattır. Sadece şöyle denecek; “Allah’ım sana layık kulluk yapamadım. Ömrümü boşa geçirdim. Ama şimdi tövbe ediyorum ve kapına geldim. Bundan sonra senin rızana uygun yaşayacağım, bu niyetimde beni muvaffak eyle” diyerek ve yeniden doğmuş gibi dini hayatına başlayacak. İşte Kader gecesi bunun için vardır” dedi.

 Sohbet sonrası Müftü Öztürk, geleneksel hale getirilen ve Nevşehir halkı tarafından okunan binlerce Hatm-i Şerif’in duasını yaptı.  

Müftü Yardımcısı Yaşar Bolat’ın kıldırdığı Teravih namazı sonrası Müftü Yardımcısı Nazım Haksever de Tesbih namazını kıldırdı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.