banner461
banner195

Nevşehir de Süne ve kımıl mücadelesi

Nevşehir’de süne ve kımıl ile mücadele çalışmaları kapsamında Kışlak alanlarında yapılan sayımlarda artış olduğu saptandı. İlimiz Nevşehir de, Alemli, Özkonak, Topaç, Doğala, İsmail Sivrisi, Hırka ve Oylu kışlağı olmak üzere toplam 7 kışlakta sayımlar yapılmaktadır.

Nevşehir de Süne ve kımıl mücadelesi
26 Mart 2014 Çarşamba 20:53

banner143
Nevşehir de Süne ve kımıl mücadelesi
İlgili Galeriye Git
banner134

 SÜNE-KIMIL İLKBAHAR KIŞLAK SÜRVEY ÇALIŞMALARI BAŞLADI

       Ülkemiz nüfusu hızla artmakta ve bu artan nüfusun beslenmesinde önemli yeri olan bitkisel ürünlerden buğday üretiminin artırılması zorunludur. Üretimin artırılması ya ekim alanlarının genişletilmesi ya da birim alandan alınacak ürün miktarının çoğaltılması şeklinde olabilir.

              Bugünkü durumda üretimi artırmak için ekim alanlarının genişletilmesi mümkün olmadığından, birim alandan daha fazla ürün alınması hedeflenmiştir.

              Bu amaca ulaşmak için alınacak teknolojik önlemlerin yanı sıra Zararlı ve Hastalıklarında kontrol altına alınarak zararın en aza indirilmesi gerekmektedir.

              Hububatta ürün kayıplarına Ülkemizde olduğu gibi İlimizde de Süne ve Kımıl zararlılarının verdiği zarar oldukça yüksek olduğundan bu zararlılarla mücadelenin her aşaması çok önemlidir.

          Bu zararlılarla ilaçlı mücadeleye karar vermek amacı ile çeşitli çalışmalar yapılmakta olup, bu çalışmalar sırasıyla İlkbahar kışlak sayımı, kaba sürvey, kıymetlendirme sürveyi, yumurta parazit sürveyi, nimf sürveyi, ilaçlı mücadele ve sonbahar kışlak sayımı şeklinde çeşitli sürvey ve çalışmalar yapılmaktadır. Yapılacak çalışmalara ışık tutması amacıyla ilkbahar kışlak sayımı ve yapılan çalışmaların sonuçlarını görmek amacıyla sonbahar kışlak sayımları çok önem arz etmektedir.

               İlimizde, Alemli, Özkonak, Topaç, Doğala, İsmail Sivrisi, Hırka ve Oylu kışlağı olmak üzere toplam 7 kışlakta sayımlar yapılmaktadır.

     
                    GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜHaber Fotoğrafları
     

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.