banner461
banner195

Nevşehir Jakem’in Eğitimli Köpekleri PKk nın Korkulu Rüyası Oldu

Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkez (JAKEM) Komutanlığı'nca yürütülen proje kapsamında eğitilen "gıda tespit köpekleri", terör örgütü Pkk'nın kırsal alandaki sığınaklarının tespit edilmesinde kullanılacak.

Nevşehir Jakem’in Eğitimli Köpekleri PKk nın Korkulu Rüyası Oldu
07 Aralık 2012 Cuma 12:59

banner143
banner134

 Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkez (JAKEM) Komutanlığı'nca yürütülen proje kapsamında eğitilen "gıda tespit köpekleri", terör örgütü Pkk'nın kırsal alandaki sığınaklarının tespit edilmesinde kullanılacak.

                      Terör Örgütünün Yeni Kabusu

YERİN ALTINA SIĞINAKLAR HAZIRLANDI

 

Nevşehir'de bulunan JAKEM Komutanlığı'nca, terör örgütünün özellikle kış aylarına hazırlık için yer altına ve mağaralara gizlediği gıda depolarını bulmaya yönelik yetiştirilmeye başlanan "gıda tespit köpekleri" için merkezde bir saha hazırlandı ve yerin altına sığınaklar yapıldı.

 

Un, bulgur, makarna, pirinç, yağ ve tütün gibi maddelerin tespitine yönelik eğitilerek, bu maddelere duyarlı hale getirilen "gıda tespit köpekleri", sığınaklardaki malzemeyi tespit ettikten sonra o bölgeyi patileri ile kazarak işaret veriyor.

 

DOĞU VE GÜNDEYDOĞU ANADOLUDA GÖREV ALACAKLAR

 

Eğitimlerini tamamlayacak olan köpekler daha sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki jandarma birliklerine gönderilecek ve çalışmalarına başlayacak.

 

JAKEM Komutanı Jandarma Yarbay Halil Altıntaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı JAKEM Komutanlığı'nca yürütülen araştırma geliştirme faaliyetleri kapsamında özellikle teröristle mücadele harekatında, terör örgütüne ait sığınakların ortaya çıkartılması için yeni bir proje başlattıklarını anlattı.

 

"TERÖR SIĞINAKLARI AÇIĞA ÇIKACAK"

 Nevşehir Jakem’in Eğitimli Köpekleri Dağda Terörist Barındırmayacak...

Bu kapsamda özellikle sığınaklarda ele geçirilen hangi tip malzemeler olduğu yönünde bir çalışma yürütüldüğünü belirten Altıntaş, "Bu kapsamda gıda tespit köpeği yetiştirme çalışmalarına başladık. Gayemiz sığınakların açığa çıkartılması, operasyonel birliklere destek vermek, teröristle mücadele kapsamında terör örgütünün özellikle kış aylarında sığınaklardaki malzemeleri ortaya çıkarmak ve teröristle mücadeleyi etkin hale getirmek" diye konuştu.

 

MART AYINDAN İTİBAREN UYGULAMAYA GEÇİLECEK

 

Gıda tespit köpeğinin, yasa dışı unsurların, terörist unsurların özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde saklamış olduğu erzakları ortaya çıkartmak maksadıyla kullanılacağının altını çizen Altıntaş, şöyle devam etti:

 

"Araştırma geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Mart ayından itibaren ihtiyaç duyulacak jandarma birliklerine kullanılmak üzere yetiştirerek kıtalara göndermeye başlayacağız. Burada özellikle yasa dışı unsurların kullanmış olduğu erzak çeşitlerini köpeğimize tanıtarak bu kokuya karşı köpeğimizin tepki vermesini sağlıyoruz.

 

Kış aylarında özellikle yasa dışı unsurlar yeraltına gizlemiş olduğu erzaklarla uzun bir süre, dışarıdan herhangi bir ihtiyaç tedarikine girişmeden faaliyetlerini yürütmekte. Gayemiz terörle mücadelede daha etkin bir şekilde köpeklerin kullanılmasını sağlamaktır. Köpeklerimize, genel olarak karşılaşılan gıda çeşitlerini tanıtmaya çalışıyoruz. Bunlar içerisinde un, bulgur, pirinç, makarna, yağ, tütün gibi maddeler bulunmakta. Köpeğimiz bu tür maddelerin yeraltında herhangi bir sığınaktan kokusunu aldığı zaman bu maddelere karşı tepki veriyor ve biz o sığınağın açığa çıkartılmış olmasını sağlamış oluyoruz."

 

Altıntaş, şu an planlama çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, ihtiyaç duyulan birliklere mevcut kadro durumu dikkate alınmak suretiyle köpeklerin yetiştirilmeye başlanacağını sözlerine ekledi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.