banner461
banner195

Nevşehir'de Dolu Yağışı, Tarım Arazilerine Büyük Zarar Verdi

Nevşehir'de etkili olan dolu, yaklaşık 35 bin dekarlık ekili tarım alanında büyük zarara neden oldu.

Nevşehir'de Dolu Yağışı, Tarım Arazilerine Büyük Zarar Verdi
10 Haziran 2013 Pazartesi 13:14

banner143
banner134

 Nevşehir'de etkili olan dolu, yaklaşık 35 bin dekarlık ekili tarım alanında büyük zarara neden oldu. Dolu yağışı nedeniyle bazı işyerlerinin üzerinde bulunan plastik kaplamalar delinerek kullanılamaz hale geldi. Yaklaşık 20 dakika ile devam eden yoğun dolu sonrasında meydana gelen sel nedeniyle de bazı köy ve belde yolları da zarar gördü.

Nevşehir'in Ürgüp ve Derinkuyu ilçesinde yaklaşık 20 dakika ile devam eden yoğun dolu yağışı zarara neden oldu. Ürgüp ilçesinin Mazı, Taşkınpaşa, Şahinefendi köyleri ile Derinkuyu ilçesinin Güneyce köyünde Yağan dolu nedeniyle yaklaşık 35 bin dekarlık alanda ekili bulunan patates, buğday, yulaf, nohut, çavdar ve yonca zarar gördü. Kayısı ağaçlarının da olumsuz yönde etkilendiği dolu nedeniyle, bazı işyerlerinin üzerinde bulunan plastik kaplamalarda kullanılamaz hale geldi.

Mazı köyü çiftçileri, patates,yulaf, çavdar ekili tarım alanlarının dolu nedeniyle ciddi anlamda zarar gördüğünü belirtti. Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası'na olan borçlarının ertelenmesini istediklerini belirten çiftçiler, devlet yetkililerinin haziran ayında meydana gelen bu felaket sonrasında kendilerine sahip çıkmasını beklediklerini ifade etti.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
herikli şahinler - 6 yıl önce
Dün yaşanan sağanak yağiş,gülşehir ilçesine bağli şahinler köyü ve çevre köylerde de hasara neden oldu yetkililerden igilenmelerini rica ederiz.
Avatar
feyzullah cetin Canada'dan - 6 yıl önce
Allah'in rahmetine bak ay yil hic onemli degil