banner461
banner195

Nevşehir’de İkinci Kayakapı Beklentisi

Nevşehir merkez ilçeye bağlı Göre Beldesi’ndeki tarihi evler, turizme kazandırılmayı bekliyor.

Nevşehir’de İkinci Kayakapı Beklentisi
19 Ekim 2012 Cuma 20:19

banner143
banner134

 Nevşehir merkez ilçeye bağlı Göre Beldesi’ndeki tarihi evler, turizme kazandırılmayı bekliyor.

Göre Beldesi Belediye Başkanı Mustafa Topçu, beldelerinin eski yerleşim birimi olan Hacı İbrahimağa Mahallesi’nde yaklaşık 300 yıllık tarihe sahip 250 civarında ev bulunduğunu söyledi.

Topçu, mahallenin üst tarafındaki tepeden taş yuvarlandığı için yıllar önce bölgenin, 1. derece afet bölgesi kapsamına alındığını kaydederek, “Mahallenin afet bölgesi kapsamına alınmasıyla birlikte burada yaşayanlar, yeni yerleşim bölgelerine taşınmışlar. Ancak buradaki tarihi evler yıllardan beri boş ve harabe şekilde. Aynı konumda bulunan Ürgüp İlçesi’ndeki Kayakapı Mahallesi turizme kazandırılıyor. Bu tarihi evlerin restorasyonunu belediye imkanlarıyla yapmamız mümkün değil. Hacı İbrahimağa Mahallesi’ndeki tarihi evler de Kayakapı Mahallesi gibi özel sektör tarafından restore edilerek turizme kazandırılabilir. Burada halı ve turistik el sanatları ürünlerinin satılabileceği işyerleri yapılabilir” dedi.


Kaynak:Ali Çamur


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
adnan tangüler - 6 yıl önce
hemen otel yapalım, yakında otel turları başlar. turizme kazandırmak sadece otel demek olmamalı. kayakapı bedavaya özel teşebbüse verildi. ürgüp'lüye faydası yok, en azından göre'miz olduğu gibi korunarak yeniden kazanılmalı, örnek yeniden canlandırmalar yapılmalı, göreliye de faydası olmalı, tek bir işletmeye değil.
Avatar
ali osman öztürk - 6 yıl önce
tarihi göre kasabası çok eskilere dayanır ilden önce orta asyadan gelenler kurmuştur.tarihi evler çokyur yapılandırılırsa kayakapıdan daha güzel olur hatta bazı evlerin temellerinde o evleri yaptıracak kadar hazine oldugu söylenir.