banner461
banner195

Nevşehir’in Patates’te Gerilemesinin Nedenleri

Son yıllarda Nevşehir’de patates üretiminin düşüşü konusunda değerlendirilmelerde bulunan Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ekiz, üründe rekoltenin düşmesinin nedenlerini de sıraladı.

Nevşehir’in Patates’te Gerilemesinin Nedenleri
20 Ekim 2012 Cumartesi 20:01

banner143
banner134

 İlimiz genelinde patates üretiminin düşmesinin en büyük etkenlerinden birinin geçtiğimiz yıllarda yaşanan patates siğili hastalığı nedeniyle ürün ekim alanlarının daraltılması ve Çiftçinin ekonomik gücünün ürün ekmeye yeterli olmaması olduğunu ifade eden Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ekiz, 2007 Yıllarında 450 bin ton dolayında gerçekleşen rekoltenin şu an da ilimiz genelinde 250 – 300 bin ton dolayına gerilediğini de sözlerine ekledi. Ekiz, “Patates siğili olarak bilinen bir hastalıkla karşı karşıya kaldı ilimiz. Ve bu nedenle Derinkuyu ilçemiz başta olmak üzere bazı tarımsal alanlarda patates ekimi yasaklandı. Patates ekim alanları daraldı. Rekoltenin ve ilimiz genelinde patatesin üretim olarak 4. sarıya düşmesinin en önemli etkenlerinden biri bu. Bir ara bilindiği üzere tarımsal alanlarda sondaj yasağı uygulandı. Milletvekillerimizin de gayretli çalışmaları ile bu yasak şimdi kaldırıldı ve bu durumda ister istemez Patates ürünü açısından olumlu bir gelişme olmadı” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
kaymaklılı mali - 6 yıl önce
sayın başkan altın sarısı gibi bol miktarda patateslerimiz iyide verim vermekte zaten hastalıklı alanlara ekim yapılmamakta geçen yıl dondan zarar gören çiftçi bu yılda patatesin pazarının olmaması,milletvekillerinin ve hükümetin vurdum duymazlıkları ile 30 krş maledilen patates 15-20 krş tan tüccar dahi bulamamaktadır.lütfen açıklama yaparken malın pazarının ve borsasınında açıklamasını yapın çiftçi perişan işçi parasını veremiyecek durumda
Avatar
yalnız - 5 yıl önce
yolaka yorumlar yapma görev bilincinizle hreket edin