banner461
banner195

Nevşehirli Çiftçilere Önemli Uyarı

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Gürol ÇETİN, bitkisel ürünlerde görülen Külleme ve Mantari hastalıklarla mücadele hakkında yaptığı açıklamada;

Nevşehirli Çiftçilere Önemli Uyarı
31 Temmuz 2015 Cuma 23:59

banner143
banner134
Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Gürol ÇETİN, bitkisel ürünlerde görülen Külleme ve Mantari hastalıklarla mücadele hakkında yaptığı açıklamada; Bağ Mildiyösü ve Bağ Küllemesi hastalıklarının bu dönemde risk oluşturabileceğini belirterek, hastalıklarla etkin şekilde mücadele edebilmek için zirai faaliyetlerin çok önemli olduğunu vurguladı.


Çetin yaptığı açıklamasında; 2015 yılı Nisan-Mayıs ve Haziran ayları içerisinde, Nevşehir İlimiz genelinde sık aralıklarla ve uzun yıllar ortalaması üzerinde yağmur yağışları gerçekleşmiştir. Bu dönemdeki yağışların ilimiz bitkisel üretimine elbette olumlu katkıları olduğu gibi özellikle patates, fasulye ve çerezlik kabak gibi geniş alanlarda üretimi yapılan bitkilerde ise Fungal  (mantari) hastalıklara ve yaygın zararların popülasyonun da artış olabileceği ön görülerek Mayıs ve Haziran aylarından itibaren İl ve İlçe Müdürlüklerimizce konu hassasiyetle takip edilmektedir.   Üreticilerimize hastalık ve zararlılar nedeniyle mağdur olmamaları ve genel verim kapasitemizin düşürülmemesi bakımından her türlü teknik destek verilirken aynı zamanda ekili arazilerimizde ise dikkatle takip ve kontrollerimiz sürdürülmektedir.

 Özellikle Patates üretimi yapılan bazı illerimizde Fungal hastalıkların yaygın olarak görüldüğünü ancak ilimizde şu ana kadar yapılan kontrollerde bahse konu hatalıklarının uzun yıllar ortalamasının altında seyrettiği ve tehlike eşiğinde olmaması sevindiricidir dedi.

ÇETİN; "Üreticilere yönelik, İlimizde yapılan tarımsal faaliyetler hakkında; Eğitim faaliyetleri kapsamında bire-bir görüşerek ve yaygın iletişim araçları kullanılarak  bilgilendirme ve teknik konularda yönlendirme çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, Üreticilerimize bereketli ve bol hasatlı tarım sezonu temennisinde bulundu.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.