banner461
banner195

Nevşehirli Ercan Kesal ve Aristoteles

Yazar , Sinema oyuncusu ,Hekim ve en aynı zamanda bir Nevşehirli olan değerli hemşehrimiz Ercan Kesal için, yazar Cem Kertiş'in kalemin den "Aristoteles ve Ercan Kesal" yazısını gelin bir göz atalım...

Nevşehirli Ercan Kesal ve Aristoteles
18 Aralık 2015 Cuma 11:00

banner143
banner134
Anlatıcı yazar zaman zaman duygusallaşan, lirikleşen bir dille de yazıyor. Ben özellikle romanın o bölümlerini daha çok sevdim; ama nedense bu duygusallığın farkına varmışçasına o dilden vazgeçiliyor

 
CEM KERTİŞ

“Beklemek cehennemdir,” demiş W. Shakespeare bir şiirinde. Ercan Kesal’ın son kitabındaki kahramanı Dr. Kemal Güner de bekleyişin cehennemine atıyor kendini. Askerliğin bitişini, sınavın sonucunu, evleneceği günü, doğumu… ve ölümü beklemeye yazgılı insanoğlunun trajikomik hikayesini anlatmış Kesal, Nasipse Adayız adlı kitabında.

Bir rüya ile başlıyor roman; çocukluğa, ölüme dokunan bir rüya. Ve ne oluyorsa ondan sonra oluyor. Bir partiden aldığı teklifle yalnız yaşayan dul doktorun hayatı birden bire değişiyor. Hali vakti yerinde, toplum içinde sayılan sevilen bu adam neden böyle bir cenderenin içine sokuyor kendini? Kesal bunu açıklamıyor. Dikkatli okura bu sorunun cevabı ya da cevaplarını sezdiriyor. Senaryolarında da benzer bir üslup var. Demem o ki kelimeleri kusarak değil de yutarak yazan bir yazar Ercan Kesal. Okuyucuya fırsat veren onun hayal dünyasına saygı duyan bir anlatımı tercih ediyor.

Anlatıcı yazar zaman zaman duygusallaşan, lirikleşen bir dille de yazıyor. Ben özellikle romanın o bölümlerini daha çok sevdim; ama nedense bu duygusallığın farkına varmışçasına o dilden vazgeçiliyor. Bu biçemin romana ayrı bir devinim kazandırdığını düşünüyorum. Biraz daha açmam gerekirse, karşınızda ağladığını gizlemeye çalışan bir anlatıcı var ve bu durumu çaktırmamak için size espriler yapıp güldürüyor sizi.

“Ben kendimi tanıyamadığım bir yerdeyim bugünlerde.”

“Tamam,” gibi bir şeyler söyledi ya da bana öyle geldi. Devam ettim sonra:

“Ama kişinin öznesinin yazılı olduğu yer tam da bu kör noktaymış.”

•••

Romandan alıntıladığım yukarıdaki satırlar metnin güzelliğinin yanı sıra derinliğini de gösteriyor. Nasipse Adayız, düşündüren de bir eser. Kitabı bitirdiğimde en çok da “İnsan neden akıldışı davranır?” diye düşündüm mesela. Biz insanlar kuş beyinli diye aşağılarız birbirimizi; ama bir kuş kendi rahatını bozacak hiçbir şey yapmaz. Peki, biz akıllılar nasıl oluyor da hayatlarımızı cehenneme çevirecek işler yapıyoruz?

Dikkatimi çeken bir başka nokta da Kesal’ın metinlerindeki sahicilik. İnsandan, özellikle de çocukluktan beslenen metinler yazıyor. Zaten insanı edebiyattan çıkarırsan geriye ne kalır ki? Bu bakımdan Nasipse Adayız tam da hayatı anlatan bir roman olmuş.

Metinde eleştirdiğim noktalar da var. Eleştirim yazardan çok yayınevine olacak. İletişim yayınları kütüphanemde çokça kitabı olan, önemli eserler yayınlamış bir yayınevi; ama bu güzel kitabı aceleye getirmiş gibi bir hisse kapıldım. Yazar yazarken o duygu yoğunluğu esnasında kendi kusurlarını ya da sürçmelerini göremeyebilir. Bu noktada yazarı destekleyen editördür, düzeltiyi yapandır. Nasipse Adayız’da çokça hata var. İkinci baskıda bu hataların giderileceğini umuyorum.

Son söz olarak Ercan Kesal’a teşekkür ediyorum; doktorluğuyla şifa dağıtan, oyunculuğuyla, güzelim eserleriyle ruhumuzu sağaltan biri. Kendisini Aristo’ya benzetirim; çünkü Kesal’ın kartviziti de oldukça dolu.

Ercan KESAL KİMDİR?

Ercan Kesal, (d. 1959, Avanos) Türk hekim ve sinema oyuncusu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1984 yılında mezun oldu. Keskin Devlet Hastanesi, Bala ve köylerinde Sağlık Ocağı hekimliği yaptı. Daha sonra özel hastane sektörüne girdi. Nuri Bilge Ceylan'ın Uzak filmiyle oyunculuğa adım attı. Bir Zamanlar Anadolu'da filminde Ebru ve Nuri Bilge Ceylan'la birlikte yazdığı senaryo; 2011 yılında Asia Pacific Screen Ödülleri'nde "En İyi Senaryo" dalında ödüle aday gösterildi. Peri Gazozu (2013) ve Nasipse Adayız (2015) kitapları İletişim Yayınları tarafından basılmıştır. 

EĞİTİM

1959 Avanos (Nevşehir) doğumlu olan Ercan KESAL, ilk ve orta öğrenimini Avanos’ta, lise öğrenimini Nevşehir’de tamamladı.1984 yılında Ege Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun oldu.1984-90 yılları arasında Ankara’nın kasaba ve köylerinde hekimlik yaptı. 1990 yılında geldiği İstanbul’da özel sağlık sektöründe yer alarak; poliklinik ve tıp merkezleri kurdu. Halen,1997 yılında kurduğu Özel Okmeydanı Hastanesinin yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir. 2004-2006 yıllarında İTİCÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji dalında Master Eğitimini bitirdi. Yeditepe Üniversitesi Sosyal Antropoloji Doktora Eğitimini sürdürüyor.

SİNEMA

N.B. Ceylan'ın "UZAK" filmindeki oyunculukla başlayan sinema serüveni, aynı yönetmenin "ÜÇ MAYMUN" ve "BİR ZAMANLAR ANADOLU' DA" filmlerinde senarist ve oyuncu, "VAVİEN" "DERİN"(kısa), "SAÇ", "KÜF", “YOZGAT BLUES”, “SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ”, “HÜKÜMET KADIN (1-2)” ve “BEN O DEĞİLİM” gibi filmlerde oyuncu olarak devam etti. Oyuncu ve senarist olarak ulusal ve uluslararası bir çok festivalde ödüller aldı.

YAZI
İlk şiir ve yazıları, Tıp Fakültesi öğrencisi iken, İzmir’de çıkan “Dönem” dergisinde yayımlandı. Mecburi hizmet yıllarında “Son Reçete” dergisinde söyleşiler yaptı, yazılar yazdı. “Era Yayınları”nın kurucularından oldu. “Şizofrengi”de yazdı. Radikal ve Birgün Gazetelerinde her Pazar düzenli olarak güncel hikayeler ve denemeler yayımladı. “Peri Gazozu” isimli kitabı İletişim Yayınlarından 2013 Temmuz ayında, ‘’Evvel Zaman’’ isimli kitabı ise 2014 Mayıs ayında Ithaki Yayinları tarafından yayımlandı. . Sinema ve tiyatro oyuncusu Nazan Kesal’la evli ve Poyraz’ın babasıdır. .


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.