banner461
banner195

NTSO’dan Ambalajlamada Kullanılan Ahşap Ürünlerle İlgili Uyarı

Nevşehir Ticaret ve Sanayi odası başkanlığından yapılan açıklamada, ihraç ürünlerin ambalajlanmasında kullanılan ahşap malzemelerin uluslar arası mevzuata uygun olarak yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

 NTSO’dan Ambalajlamada Kullanılan Ahşap Ürünlerle İlgili Uyarı
08 Eylül 2015 Salı 15:42

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Ticaret ve Sanayi odası başkanlığından yapılan açıklamada, ihraç ürünlerin ambalajlanmasında kullanılan ahşap malzemelerin uluslar arası mevzuata uygun olarak yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Açıklamada; “TOBB’dan gelen yazıda, ihraç ürünleri ambalajlamada kullanılan ahşap malzemelerin uluslararası mevzuata uygun olmamaları sebebiyle 2015 yılı Temmuz ayına ait 7 adet bildirim alındığı belirtilmiştir. Alınan bildirimlerin büyük bir kısmının bitkisel ve hayvansal ürünler dışındaki ürünlerin ihracatında kullanılan ahşap ambalaj malzemeleri için olduğu ifade edilmiştir. Yazıda, söz konusu ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerin 04.12.2011 tarihli ve 28132 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl işleme Tabi Tutulması ve İşaretlenmesine Dair Yönetmelik hükümlerine göre işleme tabi tutulmuş ve uluslararası mevzuat gerekliliklerine göre (ISPM15) işaretlenmiş olması gerektiği belirtilmiştir. Yazıda devamla, Avrupa Birliği (AB) ve diğer ülkelerden alınan bu bildirimlerin elektronik sistem üzerinden diğer ülkeler tarafından da görülebildiği, bu nedenle ülkemizin bu alandaki imajının zedelendiği vurgulanmıştır. AB üyesi ve diğer ülkeler tarafından ülkemiz menşeli ürünlere ilave tedbirler getirilmemesi için ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin, uluslararası mevzuata uygun olması ve ihracatçıların azami itina göstermelerinin önemine vurgu yapılmıştır. İlgili üyelerimize duyurulur” denildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.