banner461
banner195

Özbekistan Heyeti Nevşehir’de

Kapadokya bölgesinin turizm faaliyetlerini görmek için Nevşehir'e gelen Özbekistan heyeti Vali Abdurrahman Savaş'ı ziyaret etti.

Özbekistan Heyeti Nevşehir’de
11 Aralık 2012 Salı 14:01

banner143
banner134

 Nevşehir Valilik toplantı salonunda gerçekleşen ziyarete, Vali Yardımcısı Ali Murat Kayhan, Müze Müdürü Murat Gülyaz ve Özbekistan'da özel ve devlet kurumlarında turizm alanında çalışma yapan 14 kişilik heyet katıldı.

 

Ziyarette konuşan Vali Savaş, Kapadokya bölgesinin yılda yaklaşık 2,5 milyon turistin ziyaret ettiğini, bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda bölgeye 150 farklı ülkeden turist geldiğini söyledi.

 

Heyete Nevşehir hakkında da bilgiler veren Savaş, Nevşehir'in en önemli ekonomik gelirini turizmden elde ettiğini, bunun yanında tarım ve toprak sanayinin de etkili olduğunu kaydetti.

 Özbek Turizm Heyeti Nevşehir'deÖzbekistan'ın Namangan Vilayeti Seyahat ve Turizm Bürosu Başkanı Hashim Gaybullaev, beraberindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere geldiği Nevşehir'de Vali Abdurrahman SAVAŞ'I makamında ziyaret etti.


 Vali Yardımcısı Ali Murat Kayhan ve Müze Müdürü'nün de bulunduğu ziyarette konuşan Hashim Gaybullaev, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'un Türkiye'yle ilişkilere büyük önem verdiğini ve gelişmesini istediğini, ziyaretlerinin de bu kapsamda yapıldığını kaydetti.

 

İş adamalarına ve özellikle turizm yatırımcılarına Özbekistan'da büyük kolaylıklar sağlandığını belirten Gaybullaev, "Türk yatırımcıları ülkemize bekliyoruz. Özbekistan dünyanın dört bir yanından turist çekebilmektedir. Turizmin daha da gelişmesi için yatırımcılara ihtiyacımız var. Türkiye'de kalacağımız süre içerisinde İstanbul, Kayseri gibi illeri de ziyaret ederek bilgi almak ve tarihi, turistik yerler ile tesisleri yerinde incelemek istiyoruz" dedi.

 

Vali Savaş ise "Orta Asya'da bulunan kardeşlerimizle aramızda kuvvetli tarihi ve kültürel bağlar bulunuyor. Burada çoğu kelimeleri anlayabildim. Dolayısıyla Azeri lehçesinde olduğu gibi Özbek lehçesinde de dilimize yakınlık bulunuyor. Kısa bir süre içerisinde sizinle rehbersiz anlaşabileceğimizi gördüm. Bu da bana ayrı bir mutluluk verdi" dedi.

 

Kapadokya bölgesine her yıl 3 milyona yakın turistin geldiğini ifade eden Vali Savaş, "Nevşehir'e Uzakdoğu ülkelerinden, Avrupa'dan, Latin Amerika'dan yoğun biçimde turist gelmektedir. Orta Asya ülkelerinden kardeşlerimizin de sayısının artmasını gönülden isteriz. Aynı biçimde Türkiye'den yurt dışına giden insanlarımızın da Türk Cumhuriyetleri'ne olan ziyaretlerinin artırılmasını da isteriz. Bu karşılıklı dialog ve çalışmayla sağlanabilecektir" diye konuştu.

 

Ziyaretin ardından, Vali Savaş tarafından Namangan Vilayeti Seyahat ve Turizm Bürosu Başkanı Hashim Gaybullaev'e, Avanos İlçesi'nde topraktan yapılma Hitit motifi işlemeli ibrik hediye etti. Hashim Gaybullaev de Vali Savaş'a Geleneksel Özbek Şapkası hediye etti. 

Vali Savaş'ın konuşmasının ardından Özbekistan'dan gelen heyete, Müze Müdürü Gülyaz bölge hakkında brifing verdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.