banner461
banner195

Peribacaları ile Kaplı Ortahisar Vadisi Çöp Vadisi Oldu

Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde peribacaları ile kaplı Ortahisar Vadisi'ne dökülen çöpler turizmcilerin, turistlerin ve vatandaşların tepkisini çekiyor.

Peribacaları ile Kaplı Ortahisar Vadisi Çöp Vadisi Oldu
12 Nisan 2013 Cuma 16:57

banner143
banner134

 Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde peribacaları ile kaplı Ortahisar Vadisi'ne dökülen çöpler turizmcilerin, turistlerin ve vatandaşların tepkisini çekiyor.

 

Her yıl binlerce turistin gezdiği, sıcak hava balonları ile gökyüzünden izlediği Ortahisar'daki en önemli vadilerden olan ve adını da beldeden alan Ortahisar Vadisi adeta çöplük oldu. Belediyenin beldede topladığı çöpleri vadiye depoladığı iddia ediliyor. Önce vadi kenarına dökülen çöplerin, zamanla vadinin içlerine atılmaya başlandığı ileri sürülüyor. Kolubayırı mevkiinde bulunan vadiye bazı vatandaşlar da molozlarını döküyor. Vadide bulunan peribacalarının üstü, yan tarafları çöplerle dolmuş durumda.

 

Dünyanın en önemli sıcak hava balonculuğu merkezlerinden olan Kapadokya'yı gökyüzünden izlemeye gelen turistler güzergah üzerindeki çöpleri görünce hayretler içinde kalıyor. Birinci dereceden sit alanı olan vadi, dökülen çöplerden yükselen kokuların sıcak havayla birleşmesi sonucu pis bir kokuyla kaplanıyor.

 

Ortahisar Belde Belediyesi Başkanı Ali İhsan Özendi ise belediyenin vadiye çöp döktüğü iddialarını yalanladı. İddiaları, yerel seçimlerin yaklaşması sebebiyle yapılan karalama kampanyası olarak nitelendiren Özendi, "Vadi içerisinde öyle bir çöplüğümüz yok. Bizim çöplüğümüz vadinin 500 metre ilerisinde. Vadide çıkan bir fırtına dolayısıyla çöpler dağılmış. Vadiyle çöp döktüğümüz yerin zerre kadar alakası yok. Biz bölgenin güzelliklerine duyarlıyız. Çöp alanımız 15-20 yıllık, aynı yer. Ama vadinin kenarı veya içi değil, 500 metre ilerisindedir." dedi. Özendi, vadinin temizlenmesi konusunda bir şey yapılıp yapılmayacağı konusunda ise Çevre Müdürlüğü'nden ekiplerin geldiğini, rapor tutup gittiklerini söylemekle yetindi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
aslan - 5 yıl önce
gorduklerinize inanmayin ...baskan oyle diyorsa oyledir herhalde !!!!!! en kolay cevap secim karalamasi.....sucluda ruzgar