banner461
banner195

Sadakamatik dönemi ile veren el alan eli görmeyecek

Kütahya'da iki lise öğrencisi, Osmanlı'daki 'sadaka taşı' uygulamasından esinlenerek ATM cihazına benzer bir yöntemle sadaka yatırılacak bir sistem geliştirdi.

Sadakamatik dönemi ile veren el alan eli görmeyecek
24 Mayıs 2013 Cuma 10:56

banner143
banner134
Kütahya Ticaret Meslek Lisesi Tarih Öğretmeni Nuh Cuma, 12'inci sınıf öğrencileri Emre Koçak ve Sema Kodman, bankamatiğe benzeyen bir prototip yaparak, üzerine zekat, sadaka, kağıt, madeni ve kredi kartı ödeme bölümleri koydu.

Projeye göre, kentin işlek noktalarına monte edilecek sadakamatiklerle hayır yapmak isteyenlerin gönül rahatlığıyla sadaka ve zekatlarını verebilmesi öngörülüyor.

Cuma, yaptığı açıklamada, Osmanlı döneminde kullanılan sadaka taşını günümüze uyarlanarak modernize etmeyi düşüncesiyle projeyi oluşturduklarını söyledi.

Bunun, ihtiyaç sahibi olup kimseden yardım talep etmeyen kişilere yönelik bir çalışma olduğunu belirten Cuma, "Sadakamatik diye bir makine tasarladık. Bunda sadaka, zekat, madeni para, kağıt para ve kredi kartıyla ödeme yapılabilecek bölümler var" dedi.

Önerilen işi beğenmeyen kişi, sistem dışında bırakılacak

Toplumdaki tembelliğin ve kayıt dışı ekonominin de önüne geçmeyi hedeflediklerini anlatan Cuma, bunun sosyal bir proje olduğunu anlattı.

İnsanların, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştığını bildiği takdirde daha fazla yardım yapabileceğini kaydeden Cuma, sadakamatikten yararlanan kişi, işe girerse e-devlet sisteminde sigortasının devreye gireceğini ve bu bilgi sadakamatiğe aktarılacağını belirtti.

Cuma, bu durumda o kişinin sadakamatikle ilişiğinin kesileceğini ifade ederek, "Şahıs işi beğenmez ise sadakamatikten dolayı aldığı aylığın yüzde 75'i kesilecek. Bu durumun tekrarında ise yüzde 100'ü kesilecek" ifadesini kullandı.

Para sadakamatiğe yatırılacak, ihtiyaç sahibi bankadan çekecek

Koçak da e-devlet sistemiyle sadakamatiğin, anlaşmalı bir bankanın on-line sistemine bağlanacağı bilgisini verdi.

Sadaka veya zekatını veren kişilerin sadakamatiğe parasını yatırabileceğini ancak bundan yararlanan kişilerin, parasını bağlı bulunduğu bankadan çekeceğini ifade eden Koçak, bu şekilde kimin sadakamatikten yararlandığının bilinmeyeceğini söyledi.

Kodman ise projeyi, tarihte insana verilen değerlerin en büyük örneklerinden olan sadaka taşlarının modernize edilmiş hali diye niteledi.

Her insanın, sadaka vermeye ihtiyaç duyduğunu kaydeden Kodman, "Günümüzde ihtiyacı olmayan insanlar da sadaka toplayarak yardımsever duyguları sömürüyor. Biz de tarihimizde yer alan sadaka taşlarını düşünerek sadakamatiği geliştirdik" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.