banner461
banner195

'Sağlıklı yaşam için Yazında BALIK tüketin' önerisi

Uzmanlar balığın sağlık yönünden birçok faydasının olduğunu ancak toplumda bu farkındalığın oluşmaması nedeniyle yeterince balık tüketilmediğini belirterek, "Oysaki insanımız balığın sağlık yönünü bilse, yaz kış balığı sofralarından eksik etmez" diyorlar...İşte Balığın o mucizevi faydaları...

'Sağlıklı yaşam için Yazında BALIK tüketin' önerisi
13 Haziran 2015 Cumartesi 23:58

banner143
'Sağlıklı yaşam için Yazında BALIK tüketin' önerisi
İlgili Galeriye Git
banner134
Fırat Üniversitesi (FÜ) Su Ürünleri  Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naim Sağlam, Türkiye'de balık tüketiminin dünya  ortalamasının altında olduğunu belirterek, "Ülkemizdeki balık tüketimini iki  katına çıkardığımızda ben inanıyorum ki sağlık kurumlarına müracaatlar yüzde 20  daha aşağıya inecektir" dedi. 

"Kim demiş yazın balık yenmez diye şimdi kapış kapış"


Balıkta bulunan Omega-3 yağ asidinin kalp hastalıkları riskini  azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kansere karşı koruma, cilt hücrelerini  güçlendirme, kan şekerini düzenleme ve kan akışını kolaylaştırma gibi birçok  faydasının olduğunu vurgulayan Sağlam, Türkiye'de balık tüketiminin az olması  nedeniyle insanların ileri yaşlarda kalp damar hastalıklarıyla boğuşur hale  geldiğini dile getirerek, şunları kaydetti:  "İstatistiklere bakıldığında, Türk toplumunun çok daha fazla hastaneye  gittiği ve ilaç tükettiği görülmektedir. Dolayısıyla her şeyin temeli sağlıklı  beslenmeden geçmektedir. Ülkemizdeki balık tüketimini iki katına çıkardığımız da  ben inanıyorum ki sağlık kurumlarına müracaatlar yüzde 20 daha aşağıya inecektir.  Dolayısıyla ilaç tüketimi de büyük oranda azalacağından ülke ekonomisine büyük  bir getirisi olacaktır. Balık tüketimini dünya ortalamasının üstüne  çıkardığımızda daha sağlıklı nesiller ortaya çıkaracağız." 
 
"Yaz mevsiminde de balık tüketin" önerisi 

"Bugün Japonya'ya baktığımızda teknolojide bu kadar ileriye gitmesinde  yılda kişi başına düşen su ürünlerini tüketiminin yüzde 80'nin üzerinde olmasını  gösterebiliriz" diyen Sağlam, "Bunu balık tüketimine bağlamak tartışılabilir  ancak gördüğümüz kadarıyla onlardaki balık tüketimi bir teknolojik patlamaya  neden olmuştur" ifadesini kullandı. 
 

Prof. Dr. Naim Sağlam, Türkiye'nin balıkçılık açısından büyük bir  potansiyele sahip olmasına rağmen balık tüketiminin az olmasının ülke için bir  kayıp olduğuna dikkati çekerek, sadece kış aylarında değil, yaz mevsiminde de  balık tüketilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 
Beynin gelişimi için hangi gıdaları tüketmeli hangi gıdalardan uzak durmalıyız? İşte uzmanından cevaplar.

Anne karnında başlayan beyin gelişimi ömür boyu sürüyor. Düzenli ve sağlıklı beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibi beyni geliştirmek ve beslemek de mümkün olabiliyor. Uzun süren beslenme bozuklukları ise sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Memorial Şişli/Ataşehir Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, beynin zinde kalmasına yardımcı olan gıdalar hakkında bilgi verdi. 

FOLİK ASİT HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

Vücuttaki bütün hücreler gibi beyin hücreleri de besine ihtiyaç duyar. Kişilerin uzun süren beslenme bozuklukları, sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Dengesiz ve yetersiz beslenme, beyindeki hücre sayısını ve sinir hücrelerinin gelişimini engelleyerek kalıcı hasarlara bile neden olabilmektedir. İnsanın beyin gelişimi anne karnında başlamaktadır. Annenin gebelik boyunca düzenli ve sağlıklı beslenmesi beyin gelişimi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle anne adaylarının gebelik süresince folik asidi yeterli miktarda alması, bebek beyninin hafıza hücreleri için anahtar görevi görmektedir. Folik asit desteği yetişkinler için de önemlidir. Alzheimer ve bunama riskine karşı folik asit bakımından zengin fasulye, bezelye, ıspanak, şalgam, limon ve portakal gibi gıdalar tüketilmelidir. 





KARBONHİDRATA DİKKAT!

Beynin enerji kaynağı glikoz yani şekerdir. Şeker düzeyinin beyinde azalması ya da artmasına bağlı olarak sorunlar yaşanabilmektedir. Glikozun elde edilebileceği karbonhidrat ve yağ tüketiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Uzun süreli fazla şeker tüketiminin nörolojik sorunları ortaya çıkardığını unutmamak gerekmektedir. Unlu mamuller, baklagiller, patates, muz, elma, karbonhidrat bakımından zengin besinlerdir. Balık yağıyla birlikte bitkisel yağ tüketimi beyin sağlığı bakımından önemli bir yer tutmaktadır. 





YETERLİ ÖLÇÜDE MUZ, YAĞSIZ SÜT VE YOĞURT TÜKETİN

Hafıza ve zeka gelişimi açısından B vitaminlerini içeren yiyecekler birinci sırada gelmektedir. B vitamini özellikle beyin ve sinir sisteminin sağlığını korumak açısından önem taşımaktadır. Eksikliğinde depresyon, kısa süreli hafıza kaybı, dikkat eksikliği, el ve ayaklarda yanma, iğnelenme, duyu kusuru, unutkanlık ve sinirlilik görülebilmektedir. Ayrıca B vitamini eksikliğinde, beyin ve beynin emirlerini uygulayan sinir sisteminde çeşitli derecede hasarlar oluşabilmektedir. Et, balık, yağsız süt, yoğurt, muz, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagillerde B vitamini bulunmaktadır.





UNUTKANLIK İÇİN BALIK YEMEYİ UNUTMAYIN

Omega 3 asidi bakımından zengin olan balık, beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Omega 3, beyin için daha fazla oksijen sağlayarak eski bilgileri hatırlamasını sağlamaktadır. Balık içerdiği protein ve amino asitlerle de, beyin tabakasının ihtiyacı olan sıvıyı karşılayarak hafızayı güçlendirmektedir. Balık yemek, ayrıca yoğun stres altında daha hızlı düşünmeye yardımcı olmaktadır. 





YUMURTAYLA BEYNİNİZİ YENİLEYİN

Beynin iletim servisi olan nörotransmitterleri destekleyen kolin maddesi bir çeşit B vitaminidir. Kolin ayrıca yeni beyin hücresi üretiminde de fayda sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar yumurtanın kolin açısından en zengin besin maddesi olduğunu ortaya koymaktadır. Yumurtanın yanında yer fıstığı, balık, yeşil yapraklı sebzeler, soya ve keten tohumu da kolin kaynakları arasındadır. Bunun yanı sıra yumurtada bulunan amino asitler, hücre fonksiyonu ile etkileşime geçerek zihinsel ve nörolojik bozuklukları önlemek için nörotransmitter dengesini korumaktadır.





BEYİN YAŞLANMASINI BADEMLE DURDURUN

E vitamini beyinde yaşlanmayla birlikte oluşabilecek gerilemeyi durdurmaktadır. E vitamini yönünden zengin olan badem, beyindeki yaşlanmaya yavaşlattığı gibi beyin gelişimi ve sağlığı için birçok elementi de içermektedir. Bademin yanı sıra ceviz, fındık, kaju, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu da beyin sağlığı açısından tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.





PROBLEMLERİ ÜZÜMLE ÇÖZÜN

Son yıllarda yapılan araştırmalar üzümün dopamin salgılamasını artırarak problem çözme yeteneğini geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanın da bor bakımından zengin olan üzüm, beyin sağlığı açısından tüketilmesi gereken besinlerin arasında yer almaktadır. Bor tüketiminin konsantrasyon ve hafızayı geliştirdiği de bilinmektedir. Üzümün yanı sıra elma ve fındıkta da bor bulunmaktadır.

HAFIZAYA YABAN MERSİNİ DOPİNGİ



Yaban mersini, çilek gibi bazı meyveler ve domates, havuç gibi sebzeler yüksek oranda antioksidan içermektedir. Beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayan antioksidan içerikli bu gıdaları tüketen yaşlı insanların kısa dönem hafızalarının geliştiği görülmektedir. Bunun yanında yaban mersininin sinir hücreleri ile etkileşime geçerek belleği geliştirdiği ve strese karşı beyni koruduğunu ortaya koyan çalışmalar da bulunmaktadır. 





BUNLARDAN UZAK DURUN



Demir deposu olan yağsız kırmızı et beyin gelişimi için büyük yarar sağlarken süt, peynir, hindi, tavuk gibi gıdalar da tüketilmesi gerekmektedir. Beyin için sağlıklı gıdaların yanında uzak durulması gerekenler de bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır:



• Alkol

• İşlenmiş gıdalar

• Çok tuzlu besinler

• İşlenmiş proteinler

• Fazla miktarda kullanılan şeker 


Sabah

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.