banner461
banner195

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere Önemli Uyarı

Nevşehir Mali Müşavirler Odası Başkanı Oruç Irmak, Oda üyelerini Haksız rekabetle mücadele çerçevesinde alınan kararlara riayet etmeleri konusunda uyardı.

 Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere Önemli Uyarı
20 Ocak 2015 Salı 17:05

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Mali Müşavirler Odası Başkanı Oruç Irmak, Oda üyelerini Haksız rekabetle mücadele çerçevesinde alınan kararlara riayet etmeleri konusunda uyardı.

Irmak, “Yıllardır yaşadığımız mesleki sıkıntıların çözüme kavuşturulması boyutunda ürettiğimiz “Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı"nı, kullanım amacıyla 13 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazetede mecburi meslek kararı yayımlanmış ve 01 Ocak 2015 tarihi itibari ile de uygulama zorunluluğu getirilmiştir. Tek bir veri tabanından takip ve kontrolü sağlayacak bu Yazılım ile hizmet kalitesinin önemine vurgu yaparak; rekabetin, fiyat ve oranlarla değil, verilecek kalite ile ölçülmesini istemekteyiz. Bu Meslek Kararı; Dayanışma ve Kurumsallaşma mantığımızı daha da geliştirecektir. Bu Yazılım İle Amaçlanan!. Yazılı hizmet sözleşmesi düzenleme­den iş kabul edilmemesini, Ücret tarifesine uyulması ve bunun so­nucunda ücretsiz veya tarifenin altında bir ücretle iş görülmesinin önüne geçilmesini, Daha önceden çalıştığı meslek men­subuna borcu olan müşterinin, bir başka meslek mensubuna iş yaptırmasının önü­ne geçilmesini, Stajyerlerin ve bürolarda bağımlı ça­lışan meslek mensuplarının, işten ayrılmasından öncesinde çalıştığı büronun müşterilerine iki yıl geçmedikçe hizmet verip vermediğinin, İzlenmesini sağlayacak niteliktedir. Yazılım Nasıl İşleyecek?. Borcu olsun ya da olmasın müşteri devir­lerinde, devir teslim tutanağı düzenlemek zorunludur. Yazılım bir taraftan müşterinin borcu varsa bunun devir teslim tutanağına yazılmasını, diğer taraftan işi alacak meslek mensubunun borç varken işi almasının yasak olduğunu bilmesini sağlıyor. Yazılımın sağladığı imkânlar ile artık büyük ölçüde, meslek mensubu haksız bir şekilde, müşterisinin gitmesinden ve giderken borç bırakma korkusundan uzaklaşarak bugünkü ücreti­ni almasının rahatlığını yaşayacaktır. Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar; Hizmet sözleşmesi yapılmadan iş kabul edilemeyecektir. Ücret almadan veya asgari ücret tarifesinin altında iş yapılamayacaktır. Sözleşmeden dolayı ücret borcu olan müşteriye bu borcunu ödemeden bir başka meslek mensubu tarafından hizmet verilemeyecektir. Bir önceki meslek mensubunun aldığı ücretin altında, düşük ücret teklif edilerek iş alınamayacaktır. Müşteri başka meslek mensubuna gitmek istediği zaman devir teslim tutanağı düzenlenecek ve alacak varsa devir teslim tutanağına yazılarak imza altına alınacaktır. Sözleşme fesih edilmeden, başka meslek mensubunun sözleşme yapması, hem yasak hem de yazılım yeni sözleşme düzenlemeye olanak vermeyecektir. Bürolarda staj yapan veya bağımlı çalışan meslek mensupları bürodan ayrıldıktan sonra iki yıl geçmeden o büronun müşterisinin işini alamayacaktır. 2015 yılı sözleşmelerini; ebirlik.turmob.org.tr İnternet şubesine girerek elektronik ortamda düzenlenmesi gerekmektedir. Meslek kararı doğrultusunda; müşterinize imzalatmış olduğunuz sözleşmeleri, fesihleri ve müşteri devirlerinizi yazılımla bildirmeniz yasal zorunluluktur” açıklamalarında bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.