banner461
banner195

Soğuk Hava Depocuları Teşvik Bekliyor

Nevşehir yöresinde depolanan yataklık limonların dünyanın en kaliteli limonu olduğu, ton başına 8 ay verilen teşvikin 12 aya çıkarılması durumunda ihracatın iki katına çıkabileceği ifade ediliyor.

Soğuk Hava Depocuları Teşvik Bekliyor
24 Ağustos 2014 Pazar 11:22

banner143
banner134

 Teşvik Bekliyor

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir yöresinde depolanan yataklık limonların dünyanın en kaliteli limonu olduğu, ton başına 8 ay verilen teşvikin 12 aya çıkarılması durumunda ihracatın iki katına çıkabileceği ifade ediliyor.

Ürgüp ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hilmi Yazıcı, dünyanın en kaliteli limonunu üreten ülkemizin ürünlerinin depolandığı ilçelerine bağlı Ortahisar’daki depolardan yapılan 15- 20 milyon dolarlık ihracatın, ton başına 8 ay boyunca verilen 100 dolar teşvikin 12 aya yayılması durumunda 45 milyon dolara çıkarılabileceğini söyledi.

Yazıcı, Akdeniz sahillerindeki bahçelerde yetiştirilerek Şubat ayından itibaren tüf kayalara oyulu doğal soğuk hava depolarının bulunduğu Kapadokya bölgesindeki depolarda -5 ile -8 derece arasında değişen ısıda sulandırılan yataklık limonların satışının başladığını söyledi.

Yazıcı, her yıl 4- 4,5 milyon sandık limonun bölgedeki doğal soğuk hava depolarında yaklaşık 2-3 aylık süreler ile 80 gram olarak girdiği depolardan kabuğunun incelmesi ve iç bölümlerinin de lezzetinden hiçbir şey kaybetmeksizin 100 gram civarında piyasaya sevk edildiğini belirtti. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mustafa karaman - 4 yıl önce
dunyada esı benzerı olmayan dogal dopolarımız once uversıterimizde enaz ıkı yıllık bolum olarak kavak ve ortahısara okulu acılmalı ayrıca tesvıkte yeraltı kavramı sokulmadıgı muddetce avrupa bırlıgı projelerine gırmez gırdırlmeli
Avatar
Geomat - 4 yıl önce
Önce depoculuğa ruhsat verilmeli..köylerdede bu depo kazımı yaptırılmalı..kasabadakiler depo kesebilirlen neden köylere bu izin verilmiyor..bu çifte standart ortadan kaldırılmalıdır...