banner461
banner195

Taş Orman'da Oryantiring Yarışları Bu Yıl Kapadokya’da Üçüncüsü Düzenlenecek

Türkiye 3. Kademe Oryantiring Yarışları 22-24 Mart tarihleri arasında yapılacak.

Taş Orman'da Oryantiring Yarışları Bu Yıl Kapadokya’da Üçüncüsü Düzenlenecek
19 Mart 2013 Salı 09:58

banner143
banner134

 Kapadokya Uluslararası Oryantiring Yarışları kapsamında düzenlenecek “Türkiye 3. Kademe Oryantiring Yarışları”, 22-24 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yarışlara bu yıl 20 ülkeden 1500 sporcunun katılması bekleniyor. Yarışlar, Gülşehir, Ürgüp'e bağlı Mustafapaşa beldesi ve Nevşehir merkeze bağlı Göreme beldesinde düzenlenecek.

 

Türkiye Oryantiring Federasyonu Asbaşkan Koray Dever, Organizasyon Kurulu Üyesi Cihat Acar ile Harita Kurulu Üyesi Yüksel Kösem, bölgeye gelerek Oryantiring Nevşehir İl Temsilcisi Osman Çölgeçen ile parkur planlama ve ön hazırlık çalışmalarını tamamladı.

 

Çölgeçen yaptığı açıklamada, Kapadokya Uluslararası Oryantiring Yarışları'nın sporturizmi ile hem sporcuların, hem de yöre halkının faydalandığını söyledi. Kapadokya Uluslararası Oryantiring Yarışları'nın ilk gün “Özel Yarış” bölümü ile Gülşehir ilçesinde gerçekleştirileceğini ifade eden Çölgeçen, “İkinci gün Mustafapaşa beldesinde gerçekleştirilecek. Ayrıca Mustafapaşa yarışları bu yıl sporculara Dünya Şampiyonası için puan verecek olan parkur olarak belirlendi. Üçüncü gün ise final bölümü Göreme'de gerçekleştirilecek. Göreme parkuru ise sporculara Türkiye Şampiyonası için puan verecek” ..

ORYANTİRİNG YARIŞMALARI BAŞLIYOR.

 

Taş Orman'da Oryantiring Yarışları Bu Yıl Kapadokya’da Üçüncüsü Düzenlenecek.

 

                   “Kapadokya'da Oryantiring heyecanı”

 

 

3.Ulusular arası Kapadokya Kupası ve 3. Kademe Oryantiring Yarışmaları Nevşehir’in Ürgüp İçesine bağlı Mustafapaşa (SİNASOS) Güneşin şehrinde 23 Mart 2013 Cumartesi günü yapılacak olan yarışma dünya sıralamasına puan veren yarışma (WRE) olması nedeniyle yurt dışı ve yurt içinden çok sayıda sporcuların katılmalarıyla birlikte yarışmalar Kapadokya’nın en büyük 24 kilometrelik yürüyüş parkurların içerisinde tarih,kültür ve doğanın içerisinde bir birinden ilginç vadilerindeki peribacalarının bulunduğu vadilerdeki parkurlarda yapılan yarışlara, Danimarka, İngiltere, Norveç, Rusya ve Çek Cumhuriyetinden 60 yabancı sporcu ile Türkiye den  1120 sporcunun katılacağı yarışmalara toplam 1200 Sporcu Koşarken harita ve pusula ile yön tayiniyle yapılan, büyük ölçüde muhakeme becerisini gerektiren bir dayanıklılık sporu olan Oryantiring yarışlarında, takım halinde hem de bireysel olarak mücadele edecekleri açıklandı.

Türkiye Oryantiring Federasyonu (TOF) Başkanı Dr.Tekin Çolakoğlu,konu ile ilgil yaptığı yazılı basın açıklamasında.Bu yıl 3.Ulusular arası Kapadokya Kupası ve 3. Kademe Oryantiring Yarışmalarına Danimarka, İngiltere, Norveç, Rusya ve Çek Cumhuriyetinden 60 yabancı sporcu ile Türkiye den  1120 sporcunun katılacağı yarışmalara toplam 1200 sporcunun katılması beklendiğini vurgularken.Oryantiring sporunun ülkemizde sevilen ve talep gören bir spor haline geldiğini belirterek; “Böylesine güzel organizasyonlarla yabancı sporcular da ülkemizin güzelliklerini görme şansı buluyor. Oryantiring sporu çok beğenilen ve yabancı ülkelerde her yaştan insanın yaptığı bir spordur. Aynı zamanda performans ve zeka sporudur.

Bu yıldan başlayarak Oryantiring branşı “Okul Sporları Faaliyetleri” içerisinde yer almıştır.

İlk etapta 30 pilot ilde Küçükler, Yıldızlar ve Gençler kategorilerinde bölgesel yarışmalar yapılacak ve sonrasında Türkiye Birinciliği Yarışmaları yapılacaktır. Nevşehir bölgesi de bu pilot iller içerisindedir. Küçükler ve yıldızlar Türkiye Birinciliği Yarışmaları 1-2 Haziranda Nevşehir’de yapılacaktır.

Kapadokya bölgesi bu spor için çok uygun ve güzel, böyle parkurlar yerli ve yabancı sporcularımıza inanılmaz bir zevk ve azim veriyor. Oryantiring Şampiyonamıza katılan yerli yabancı bütün sporcularımıza teşekkür eder, yarışmalarda başarılar dilerim” dedi.

Mustafapaşa Belediye Başkanı Levent Ak yaptığı basın açıkmasında.3.Ulusular arası Kapadokya Kupası ve 3. Kademe Oryantiring Yarışmaları Kapadokya’nın en büyük 24 kilometrelik yürüyüş parkur’un haritası hazırlanarak alternatif turizmine 9 km’lik damsa çayı üzerinde bulunan doğal parkura giriyor ve o doğal parkur üzerinde işte yöremizde yetişen ürünleri, organik tarım turizmini ve aynı zamanda burada tabi doğal güzellikleri endemik bitkileri olsun çeşitli kuş sesleri olsun burada görebilecekler ve aynı zamanda en önemlisinde bu dönemde eski su değirmenlerinin nasıl çalıştığını da bu parkurlarda görebilecekler.

Yani 1. parkurda kültürünü yaşıyor 2. parkurda doğayı yaşıyor.3.parkurda damsa barajı ve gol gölü bölgesine geliyor.Gol gölü bölgesinde hem yer altı şehri kadar  o dönemin 10.yy yaşam tarzının sergilendiği bu köy yaşamını görüyor. orda kiliseleri eski yaşam tarzını ile evleri,mağaraları görme imkanı buluyor.Tabi istenirse daha golgolü dağına yani Kapadokya’nın nemrut dediğimiz Meryem ana dağına çıkıyor, o dağda  antik kenti görüyor ve Kapadokya’yı en hakim noktadan izleme şansı buluyor.Aynı zamanda bu dağın rakımı 1601 ve bu dağdan yamaç paraşütü yapma imkanıda buluyor.Bu parkurun üzerinde yamaç paraşütü yaptıktan sonra parkur üzerinde gomeda vadisine bağlanarak gomede vadisindeki güzellikleri güvercinlikleri,kiliseleri ve doğal güzellikleri görme imkanı bulabiliyor.yaklaşık 4 parkurdan oluşuyor ve her parkurda farklı bir heyecan ve farklı Kapadokya’nın güzelliklerini de görme imkanı buluyor.Toplamda 24 km olan parkurda bisiklet, atlı,tracking ve yamaç paraşütünü de burada bulma imkanı bulacak.Ve bu parkurlarda aynı zamanda harita üzerinde hangi alanın bisiklet hangi alanın atlı hangi alanın tracking olarak yürüyebileceği zaten harita üzerinde gösteriliyor. Kapadokya’ya kazandırdığımız en büyük yürüyüş parkuru Mustafapaşa’ya çok şey kazandıracağı gibi Kapadokya‘nın turizminin can simidi olaçak.Ve bu 24 km. parkurda sıkılmış olan veya parkurun yarısında çıkmak isteyenler rahatlıkla Mustafapaşa merkezine çıkma imkanı bulacaklar.Yani parkuru etap etap istediği alandan girebilir,istediği alandan çıkabilir serbest bir parkur haritadaki koşullara göre istediği vadileri gezebileçek. giriş çıkış yapabiliyor veya damsa çayını sadece görecekse belirli noktalarında çıkış yapabiliyor yani tamamıyla doğa turizmine hitap edecek bir parkur haritasını hazırladıklarını vurguladı.

 

 

 

Yarışmalara destek olan kurum ve kuruluşlara sonsuz teşekkürler.

 

Söz konusu yarışmalarla ilgili program;

 22 Mart 2013 Cuma

Yarışmanın Başlaması : 12.00 Kısa Mesafe (Gülşehir-Açıksaray Vadisi)

 

23 Mart 2013 Cumartesi

Yarışmanın Başlaması : 11.00 Orta Mesafe WRE (Mustafapaşa Beldesi)

Ödül Töreni (WRE, Kademe Yarışı 1. Gün) : 16.00 (Mustafapaşa Beldesi)

 

24 Mart 2013 Pazar

Yarışmanın Başlaması : 10.00 Orta Mesafe (Göreme Beldesi)

Ödül Töreni(Uluslararası Kapadokya Yarışı, Kademe Yarışı 2. Gün) : 15.00 (Göreme Beldesi)

 

Şeklinde gerçekleştirilecektir.

 

 

ORYANTİRİNG NEDİR ?

Oryantiring (Koşarak, Yürüyerek Hedef Bulma) her türlü arazide yapılabilen, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir doğa sporudur.  Bedensel ve zihinsel çalışmanın birlikte ifadesi olan Oryantiring; aynı zamanda “Koşarken satranç oynama” olarak da ifade ediliyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.