banner461
banner195

Tatlarin Barajındaki Balık Ölümleri İçin Açıklama Geldi

İlk kez FİB Haber Merkeziyle dile getirdiğimiz Nevşehir in Acıgöl ilçesine bağlı Tatlarin kasabasındaki Balık ölümüne ilişkin en son geçtiğimiz hafta yapmış olduğumuz habere İlimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bir açıklama geldi.

Tatlarin Barajındaki Balık Ölümleri İçin Açıklama Geldi
13 Kasım 2013 Çarşamba 23:39

banner143
banner134

 İlimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre:

Acıgöl İlçesi Tatlarin Kasabasında bulunan baraj gölünde: balık ölümleri nedeni ile 21.10.2013 tarihinde Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölümü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personellerince inceleme yapılarak su ve balıklardan numuneler alınmıştır.

Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Doç, Dr. Erdoğan ÇİÇEK’in Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne göndermiş olduğu raporda özetle "Baraj gölünde gerek 2012 ve gerekse 2013 yılında yapılan incelemelerde, balık ölümlerinin kimyasal bir nedenden kaynaklanmadığını, göl suyuna doğrudan karışan kanalizasyonun yarattığı aşırı alg patlaması - yosunlanma (ötrifikasyon) nedeniyle gerçekleştiği, yani ölüm nedeninin biyolojik kaynaklı olduğu tespit edilmiştir." denilmektedir.

İnşaatı tamamlanmış olan atıksu arıtma tesisinin ivedilikle faaliyete geçirilerek gerekli izinlerin alınması için Acıgöl Belediye Başkanlığı’na uyarı yapılmıştır.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.