banner461
banner195

Ürgüp Başdere’de İpek Halı Dokuma Kursu

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Başdere kasabasında ipek böceği yetiştirme ve ipek halı dokuma eğitimi veriliyor.

Ürgüp Başdere’de İpek Halı Dokuma Kursu
17 Mayıs 2013 Cuma 19:10

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Başdere kasabasında ipek böceği yetiştirme ve ipek halı dokuma eğitimi veriliyor.

 

Başdere Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Belediyenin öncülüğünde düzenlenen arıcılık, sebze meyve yetiştirme ve pekmez ürünleri işleme kurslarının yanında ipek Böceği ve İpek  üretimi konusunda da kasabalı hanımlara yönelik eğitimler verildiğini söyledi.

 

Başdere'de bulunan tarım arazilerinin daralması ve kullanılmayan tarım arazilerinin İpek Böceği yetiştiriciliğinin olmazsa olmazı dut ağacı dikilerek geri kullanılır hale getirilmesi konusuna önem verdiklerini kaydeden Başdere Belediye Başkanı Mustafa Karaman, “Ekilen Dut ağaçları ile hem doğa yeşille zenginleşecek hem de ipek böcekçiliği üretimine başlayıp ipek üretimini sağlanacak. Kayseri ipeği diye bilinen en değerli ipek bu bölgede. Eğitim kurslarımızı belediyemiz ve Çalışma ve İş Kur İl Müdürlüğümüz birlikte yapıyor. Kış boyu boş duran kadınlarımız hem zamanı değerlendiriyor. Hem de turistik bölgenin içinde bulunmamız nedeniyle değeri yüksek olan ipek halının üretim saflarını bizzat görerek öğreniyor” diye konuştu.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yuhh artık - 5 yıl önce
daha tarihinde başdere ipekböceği görmemiş kurs veriliyor.:)reklamdan öte bir iş değil.biraz gerçekçi projeler lütfen..haberi okuyunca gülesim geldi..:)