banner461
banner195

Yabancının Gözünden Kayseri Kent Kültürü ve Ürgüp

Kayserili eğitimci Tayfun Çelik ilk romanıyla okurlarına merhaba dedi.Okuyucular kendilerini Kapadokya'nın sır dolu geçmişine yolculuk yaparken bulacaklar.Kayıp Mektuptan haberiniz var mı?

Yabancının Gözünden Kayseri Kent Kültürü ve Ürgüp
01 Temmuz 2013 Pazartesi 19:54

banner143
banner134

 Peygamber Efendimizin (sav) Doğu Roma İmparatoru Heraklius'a yaptığı kutsal çağrının en önemli delili olan mektubun peşine düşerek kendini bir anda Kapadokya'da bulan, kararsız bir Koreli gencin hikayesinin anlatıldığı romanda, okuyucular kendilerini Kapadokya'nın sır dolu geçmişine yolculuk yaparken bulacaklar.Yabancının Gözünden Kayseri Kent Kültürü ve ÜrgüpRomanda, Kayseri'nin tarihte olduğu gibi günümüzde de Kapadokya'nın önemli bir parçası olduğu, tarihi ve kültürüyle Kapadokya turizm bölgesini tamamlayan önemli bir kent olduğu okuyuculara sunuluyor. 

Ayrıca romanda Kayseri'nin değeri pek anlaşılamayan, ancak önemli bir tarihi bölgesi olan Soğanlı Vadisi'nin de gizemi gözler önüne seriliyor.Anadolu'nun Manevi HazineleriRomanda, Anadolu'nun ve Türk insanının keşfedilmeyi bekleyen en büyük hazinelerinin manevi hazineleri olduğuna değinilirken, metayı ilah edinmiş günümüz genç nesline de kendisini görmesi için ak kordan bir 

ayna tutuyor.Herkes Maddi Mektubun PeşindeRomanda, yıllardır mektubun izini süren Araplar, Yahudiler ve Korelilerin vahşi kapışmasına şahit olacak,

toprak kadar masum bir kız ile bu iş için seçilmiş hiç bir şeyden haberi olmayan Koreli gencin macerasını soluksuz okuyacaksınız.Kitap Hakkında:Bir insan, yirmi birinci yüzyıl putları etrafında dönüşünü kaç günde tamamlar?

Kahraman olmak, gerçekte hiç olmamaktan mı geçer?

İki yemek arasında geçen zaman ibadetten sayılır mı?

İnsan çözülemeyecek kadar kördüğüm olmuşsa saklanmış olur mu?

Taşa yazılan mı daha kalıcıdır, taşla yazılan mı?

Tarihi olaylarda, tarihi olaylar gerçekten önemli midir?

Üç dağı aşanın manzarası sarı deniz mi olur?

Bazen kazanmak için gittiğinizi düşünürsünüz, aslında kaybetmeye gitmişsinizdir. Hayat, aramakla kaybetmek arasına sıkıştırdığımız anların toplamından ibarettir ve her insan kaybedeceği güne dirilmeyi bekler. Afrika'ya ya da Filistin'e kiraladığınız vicdanlarınız sizi kurtaramaz. Dedeniz sizi kurtaramaz. Aşkınız sizi kurtaramaz. Arabanız ya da oyuncak bebeğiniz de sizi kurtaramaz. İltizam usulü topladığınız sevaplarınız da sizi kurtaramaz, bu çağın soylusu bankalar ya da reklamlar sizi kurtaramaz. Boşuna ümitlenmeyin para sizi hiç kurtaramaz. Ünü hiçbir kıtaya yayılmamış, hiçbir denizi göl haline getirememiş, hiçbir şey icat edememiş ve markalı ayakkabısını dahi vergiye bağlayamamış, adı gibi parçalı zamane genci Sang Ki Lee'nin, Kapadokya'nın kutsal kayalıklarında Hz. Muhammed'in Doğu Roma İmparatoru Heraklius'a gönderdiği mektubun peşinde geçen üç arsız, üç karsız ve üç harfsiz gününün hikâyesi… Orta Çağın tütsülü mağaralarında, bir imparatorun hayat süresini belirleyen karanlık toplantılardan, gıda çağının insan yerleşkelerinde açtığı derin mantı evlerine kadar, ilişkisiz tarih zincirinin birbirine bağladığı forsalar gibi bu kitaba bağlanacaksınız.Bir insan, yirmi birinci yüzyıl putları etrafında dönüşünü kaç günde tamamlar? 

Kahraman olmak, gerçekte hiç olmamaktan mı geçer? 

İki yemek arasında geçen zaman ibadetten sayılır mı? 

İnsan çözülemeyecek kadar kördüğüm olmuşsa saklanmış olur mu? 

Taşa yazılan mı daha kalıcıdır, taşla yazılan mı? 

Tarihi olaylarda, tarihi olaylar gerçekten önemli midir? 

Üç dağı aşanın manzarası sarı deniz mi olur? Bazen kazanmak için gittiğinizi düşünürsünüz, aslında kaybetmeye gitmişsinizdir. Hayat, aramakla kaybetmek arasına sıkıştırdığımız anların toplamından ibarettir ve her insan kaybedeceği güne dirilmeyi bekler. Afrika'ya ya da Filistin'e kiraladığınız vicdanlarınız sizi kurtaramaz. Dedeniz sizi kurtaramaz. Aşkınız sizi kurtaramaz. Arabanız ya da oyuncak bebeğiniz de sizi kurtaramaz. İltizam usulü topladığınız sevaplarınız da sizi kurtaramaz, bu çağın soylusu bankalar ya da reklamlar sizi kurtaramaz. Boşuna ümitlenmeyin para sizi hiç kurtaramaz. Ünü hiçbir kıtaya yayılmamış, hiçbir denizi göl haline getirememiş, hiçbir şey icat edememiş ve markalı ayakkabısını dahi vergiye bağlayamamış, adı gibi parçalı zamane genci Sang Ki Lee'nin, Kapadokya'nın kutsal kayalıklarında Hz. Muhammed'in Doğu Roma İmparatoru Heraklius'a gönderdiği mektubun peşinde geçen üç arsız, üç karsız ve üç harfsiz gününün hikâyesi… Orta Çağın tütsülü mağaralarında, bir imparatorun hayat süresini belirleyen karanlık toplantılardan, gıda çağının insan yerleşkelerinde açtığı derin mantı evlerine kadar, ilişkisiz tarih zincirinin birbirine bağladığı forsalar gibi bu kitaba bağlanacaksınız.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.