banner461
banner195

7’den 70’e herkese görev düşüyor

Yeşilay Nevşehir Şube Başkanı Şahin Güneş, ülkemizde her geçen yıl artan sigara ve uyuşturucu madde bağımlılığının önlenebilmesi için 7’den 70’e herkese görev düştüğünü söyledi.

7’den 70’e herkese görev düşüyor
23 Mayıs 2016 Pazartesi 13:49

banner143
banner134
Bu konuda ilimizdeki yerel yönetimlere de önemli görevler düştüğüne dikkat çeken Yeşilay Nevşehir Şube Başkanı Şahin Güneş, “İnsanlarımız  için 3 büyük bela dediğimiz sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığından kurtarmak konusunda dilimizin döndüğü imkanlarımızın el verdiği ölçüde seminer ve konferans veriyoruz.Yaptığımız ziyaretlerde tehlike boyutunu dile getiriyoruz.Sosyal medyada kişisel sayfamda Yeşilay Cemiyetimiz ve SSD genel merkezimizin paylaşımlarını, Ulusal medyamızdaki  çarpıcı açıklamaları paylaşıyoruz.
Bana gelen talepler doğrultusunda bazı kızlarımız caddelerde, mekanlarda erkeklerimizden daha çok sigara içiyor, bazı lokantalarda içkiyi, birayı alenen  yemeklerde  su gibi tüketiyorlar; sözü üzerine makalemi yazdım.2014 yılbaşı yaklaşıyor çeşitli mekanlarda, “sınırsız içki limiti yok” gibi insanlarımızı mahveden, İslam dinimizce de haram kılınan maddelerden neslimizi korumak hepimizin sorumluluğundadır. Bali kullanan gençlerimizin ilimizde sayısının 10 kişiye ulaşmış olduğunu emniyet yetkilisi çocuk şube müdürümüzü ziyaret ettiğimizde daha da üzülüyoruz. Nedenleri; parçalanmış aileler ve bu ailelerinin ilgisinin olmamasıdır. Madde bağımlılığının önlenmesi için Sağlık Bakanlığımızın ilimizdeki temsilcisinin sekretaryasında, yılda 1 kez yapılan Valilikteki toplantının yeterli olmadığına, bu konuda “AMATEM Tedavisi ve önlenmesi” konusunda neler yaptıklarını basın mensuplarımızla paylaşımlarının yeterli olmadığına inanıyorum. Yerel belediyelerimizin bu konuda projeleri var mıdır?. 2011 de Üniversitemizle Valiliğimiz ve bazı kurumlarımızın maddi ve manevi destekleriyle, “Madde bağımlılığına karşı söz sende “Resim ve şiir yarışmasının koordinesini yaparak Yeşilay genel başkanımız katılımlarını da sağlayarak, ödüllerini verdik. Ziyaretlerimizde, köşe yazılarımızda, destekler bekledik ama ne yazık ki olmadı.
İl Emniyet Müdürlüğümüz, organize suçlar şube amirinin ve bu konudaki eğitimcilerinin kahvehanelerde başlattığı kampanya ve tiyatro etkinliğini Özcan bey yapmışlardır. Denetimler ve ihbarlarla uyuşturucu ve kaçak sigaralar ele geçirilmiş suçlular adalete teslim edilmiştir. Yetkililerimizi kutluyoruz. Bazı sokak köşelerinde tütün satanlara zabıtalarımızca denetim tedbirleri daha çok olmalıdır. Özellikle pazaryerinde alışveriş yapan insanlarımız yanında sigarayı çekinmeden içenler var. Uyarı anonsları yetmiyor? Oda başkanlığımız tedbirlerini artırmalıdır. Kapalı mekandır kaç kişiye ceza kesilmiştir? Basın mensuplarımıza bu konuda haber yapmalarını rica ediyor bana pazarda şikayet edenlere; 184 ve 155’i aramalarını ya da belediyemize de iletmelerini hatırlatıyorum. İlköğretim çağına sigara bağımlılığı düştü şikayetleri bana ziyaretlerimde iletilmesi üzerine;”Sende Bir Hayat Kurtar” etkinliğini kamuoyumuzda  başlatmama neden olmuştur. Uyuşturucuya giden yolun başı sigaradır. Bir bağımlılık diğerini tetiklemektedir.
Uyuşturucu bağımlılığıyla yıllardır “hedef sensin sitesinde” İstanbul’da genel merkezimizle koordineli proje yapan tiyatro ile okullarda tehlikenin boyutlarını çocuklara eğitim veren ,yetkililerimizi ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.Televizyonda görsel uyarılarla zararlarını izlemesine rağmen;sorumluluk duygusu taşımayan bazı tiryakiler işyerlerinde, bazı kurum amirleri makam odalarında içmeye devam ediyorlar. Denetim görevi yapanlar yetişemiyor mu?Sayısının artırılması mümkün değil mi?. Evlerde, kışın aynı odada  kendisini  düşünmeden, ailesinin, çocuklarının pasif içici olarak zehirlemesine, duman altında  astıma, KOAH’a yakalanmasında; sigarasını söndürmesi için engel  olacak  kimdir?Aileden sorumlu il müdürlüğümüzü ziyaret ettik, afiş, dergi verdim,nedense daha aramak zahmetinde bulunmadılar bile. 
Bazı okullarımızda son çıkan yasaya rağmen okulda sigara içme odası tahsis eden yöneticilerimize sorduğumuzda “Bahçe dışında teneffüste öğrencilerin önünde içmeleri daha kötü oluyor” cevabını size havale ediyorum. Bırakmak o kadar zor değil. Valiliğimizin, Milli eğitim bakanlığımızın, Sağlık bakanlığımız ile sivil toplum kuruluşlarımızı temsil eden bizimle bu konuda kampanyalar düzenlememiz şart.Bırakan oranı %30  ulaştı.Ama 18 yaşından küçüklere satış yapan bazı yerler var, merkezdeki okul yanlarındaki sokaklarda sigara içenleri kim denetliyor?. TBMM çıkartılan 5727 sayılı kanunla, alkolün önlenmesi konusunda alınan tedbirler için teşekkür ediyoruz. Daha iyi etkinliklerin yapılmasını arzu ediyoruz. Alkol içme!! Onun yerine; “meyve suyu, süt, ayran iç, spor yap.” Kampanyalarına üretim yapan firmalarımızın katılım yapmalarının yararına inanıyorum. 2012’ de gazlı içecek  oranı kişi başı 15 litreye ulaşmış. Alkol raporu kitabını ilgili yerlere hediye ettim.1970 yıllarda alkol tüketimi kişi başına 1.5 litre iken, şimdi 20 litreye çıkmıştır.
Allah Kuran-ı Kerim Maide süresi: 90-92 ayeti kerimesinde ”içki, kumar, tapınmaya mahsus dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın amelinden birer pisliktir. Onun için bunlardan kaçının ki muradınıza eresiniz.”Eğitim gençlere, ailelere sürekli yapılmalıdır. Eğitimsiz insan her şeyi yapar. Merkezimizde özelliklede, Göreme de, Avanos’ta, Ürgüp’te, Gülşehir de, Kozaklıda, Hacıbektaş, Derinkuyu da, Acıgöl de belediyelerimizin bizlerle daha güzel kampanyalar yapmalarını rica ediyoruz. Turizm bölgesi olan ilimizde ruhsat verilen alkollü lokantalar, kafeler, satış yerleri, üretim tesisleri, bazı evlerde kişinin kendisinin ürettiği şaraplar için, ne derece denetim oluyor, merak ediyoruz. Gıda Tarım ve Çevre İl müdürlüğü ekiplerimiz basına demeç verdiler mi? Biz mi duymadık. Sağlıklı nesil, sağlıklı gelecek için hepimiz sorumluyuz” dedi.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.