banner461
banner195

Akılcı ilaç kullanımı eğitimi yapıldı

Akılcı olmayan ilaç kullanımı, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm ülkelerin önemli bir sağlık sorunudur ve düzeltilmesi güç bir alışkanlık olarak kabul edilmektedir.

Akılcı ilaç kullanımı eğitimi yapıldı
17 Haziran 2016 Cuma 13:40

banner143
banner134
Akılcı olmayan ilaç kullanımı, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm ülkelerin önemli bir sağlık sorunudur ve düzeltilmesi güç bir alışkanlık olarak kabul edilmektedir. Gereksiz ve yanlış ilaç uygulaması ölümle de sonlanabilen birçok sağlık sorununa sebep olabilmektedir. Bir diğer boyut da ekonomik sorunlardır. İlaçlar, bireysel ve toplumsal düzeyde hastalıkların önlenmesi ve hastalıklarla mücadele konusunda büyük öneme sahip teknolojik ürünler olduğu için halk sağlığı açısından bu değerli kaynağın akılcı kullanımı esastır. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde , kişilerin sağlık hakkının temel sosyal bir hak olarak kabul edilmesiyle ülkelerin vatandaşları için sağladığı sağlık hizmetlerinde ilaçlar önemli yer tutmaya başlamıştır.İlaç kullanımına bağlı risklerin çoğalması, gittikçe yükselen ilaç harcamaları, ilaçların akılcı olmayan kullanılışları ve bireylerin  ufak sağlık problemlerinde reçetesiz ilaçları kendi kendilerine seçmesi gibi bir dizi gelişmekte olan eğilimlere paralel olarak, Akılcı  İlaç Kullanımı (AİK) üzerinde önemle durulması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmakta.
Bu amaçla; Müdürlüğümüz Aile Hekimliği ve Toplum Sağlığı Şube Müdürü Adem Yılmaz ve Sağlık Müdürlüğünde görevli Eczacı Burcu Ünal, Akılcı İlaç Kullanımı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla, Nevşehir Halk Eğitim Merkezi Çalışanlarına ve kursiyerlerine eğitim verildi.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.