banner461
banner195

Ani hava değişimlerine karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirin!

Mevsimsel geçişlerde Ani hava değişimlerine karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirin!

Ani hava değişimlerine karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirin!
26 Eylül 2016 Pazartesi 21:36

banner143
banner134
Hava sıcaklıklarındaki ani değişimlere vücudun hızla uyum sağlayamaması, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek hastalıklara zemin hazırlıyor. Bu hastalıkların başında da mevsim geçişlerinde hızla yayılan grip geliyor.

Gripten korunmanın yolunun vücut direncini artırmaktan geçtiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Keskinel, gripten korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor: 

BESLENME VE UYKU DÜZENİNİZİ MEVSİME UYDURUN

Bağışıklık sistemi zayıflaması ile hastalık etkenleri, insan vücuduna kolaylıkla girer ve yayılır. Hastalıklara yakalanma olasılığını kişinin mikroplarla karşılaşması değil, bağışıklık sisteminin bu duruma nasıl tepki vereceği belirler. Stres, uyku bozuklukları, alkol ve sigara tüketimi, yanlış beslenme, hareketsiz yaşam, enfeksiyonlar, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklar, bağışıklık sistemini zayıflatarak grip gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini artırır. 

EVDE VE OFİSTE ORTAK KULLANILAN EŞYALARA DİKKAT EDİN

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile grip daha sık görülmeye başlamar. Hastalığı taşıyan birinin öksürmesi, hapşırması hatta nefes alıp vermesiyle, içerisinde virüs bulunan damlacıklar havaya yayılır. Hasta kişinin temas ettiği kapı kolları, bilgisayar klavyesi, telefon gibi ortak kullanılabilecek eşyalar da bulaşmaya neden olabilir.

ELLERİNİZİ EN AZ 20 SANİYE YIKAYIN

Bağışıklık sistemini doğru bir beslenme planı ile güçlendirirken kişisel hijyene de dikkat edilmeli. Kişisel hijyeni sağlamak için eller sık sık yıkanmalı. Ellerin bütün yüzeyleri ve parmak araları su ve sabun ile iyice köpürtülerek en az 20 saniye kadar yıkanmalı. Suyun olmadığı durumlarda el antiseptikleri kullanılabilir.

TEK TİP BESLENMEK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIYOR

Bağışıklık sisteminin doğru şekilde çalışmasının anahtarı, bağışıklığı destekleyici bir yaşam tarzının benimsenmesidir. Doğru ve düzenli uygulanan bir beslenme planı, kişisel hijyenin sağlanması, düzenli uyku ve egzersiz ile bağışıklık sistemi güçlendirilebilir. Sağlıklı koşullarda üretilmiş ve hazırlanmış besinler dengeli bir biçimde tüketerek, bağışıklık sistemine destek sağlanabilir. Beslenme planında her grup besin yer almalıdır. Tek bir besin grubunu öne çıkaran diyetler bağışıklık sistemini zayıflatan özelliktedir. Doğru yıkanmış sebze meyveleri çiğ olarak tüketmek gerekir. Sebze ve meyveler içerdikleri doğal vitaminler ve diğer antioksidanlar aracılığıyla, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

VİTAMİN DESTEĞİ ALIRKEN DOKTORUNUZA DANIŞIN

Gribe yakalanmamak için bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla bilinçsizce ek vitaminler almak doğru bir davranış değil. Bu tür vitaminler doktor kontrolünde kullanılmalı. Aksi takdirde bilinçsizce tüketilen bu vitaminler, bağışıklık siteme yarar yerine zarar verebilir.


Kaynak: NTV

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.