banner461
banner195

Avanos ta Sağlık Taraması Devam Ediyor…!

Hacattepe Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı desteği ile “Avanos ve Gülşehir İlçelerinde Görülen Kronik Hastalıkların Prevalans, İnsidans ve Risk Faktörlerinin Değerlendirilmesi İzlem Çalışması” Avanos Alaaddin Mahallesinde devam ediyor.

Avanos ta Sağlık Taraması Devam Ediyor…!
11 Nisan 2013 Perşembe 18:25

banner143
banner134

 İzleme ekibinde  Avanos’ta  5 Kişi Hane ziyaretinde 1 kişi de ofiste hizmet veriyor. 

 

Tamamen gönüllülük esasına dayalı olmak kaydıyla saha tarama çalışmaları; kişilerin tansiyon, şeker, kronik hastalıklar ve demografik verileri, saha ekibi Dr. Pelin AKMAN öncülüğündeki görevli ve hemşirelerden oluşan ekiplerin ev ziyaretleri  yoluyla yapılıyor.

Türk İç Hastalıkları ve Uzmanlık Derneği’nin Avanos’ta yürüteceği ileriye dönük izlem, çalışması ve saha taramaları ile kronik hastalıkların görülme sıklığı ve risk faktörlü kişilerin nüfusa oranı gibi veriler hane ziyaretleri ile belirlenecek.

Bölgemizde sık görülen kronik hastalıkların görülme sıklığı ile beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite, alkol, sigara alışkanlığı gibi verilerin yanı sıra tansiyon, boy ve kilo değerleri görevli anketör ve hemşireler tarafından ölçülerek elektronik ortamda kayıt ediliyor. Hane ziyaretleri ile yapılacak tarama çalışması sonrasında analiz raporları elde edilecek. Bu çalışmadan elde edilecek sonuçların, ileriye dönük 1, 5 ve 10 yıllık analiz raporları ile hem vatandaşlarımıza hem de sağlık alanındaki çalışmalara ışık tutacak.

 Kaynak:Kızılırmak Gazetesi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.