banner461

Bu 3 şeyi yapan koronavirüsten kurtulur!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, vatandaşlara koronavirüsle ilgili çok önemli bilgiler verdi.

banner503
Bu 3 şeyi yapan koronavirüsten kurtulur!
28 Mart 2020 Cumartesi 18:28

banner143
banner134

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, vatandaşlara koronavirüsle ilgili çok önemli bilgiler verdi.
Özlü'nün hayat kurtaracak uyarıları şöyle:

Korkmaya ve panik yapmaya gerek yok. Bu virüsü yenbilecek güce sahipsiniz. 7'den 70'e herkes bu virüsten kendini koruyabilir. Herkesin yapabileceği kadar 3 tane önlem var. Şimdi yapmazsak ne zaman yapacağız. Şu 3 şeyi yapan kurtulur.

'Lütfen evden çıkmayın'

1-) Mümkünse evden dışarı çıkmayın. Eğlenmek için, spor yapmak için gezmek için çıkmayın. Hem kendinize kötülük etmeyin hem de ziyaret ettiğiniz arkadaşlarınıza kötülük yapmamak için lütfen evden çıkmayın ve eve de kimseyi almayın.

1,5 mesafeyi koruyun

2-) Sokağa çıkmak zorunda olan kişileri otobüste yan yana görüyorum. Lütfen 1,5 metrelik mesafeyi koruyun. Markette veya durakta beklerken yan yana durmak zorunda mısınız? 1,5 metrelik mesafeyi korursanız bu virüs size bulaşmaz. Çünkü virüsün doğrudan bulaşma mesafesi bir metre. Yüzde yüz etkili.

Yüzeylere dokunmayın

3-) Mutlaka yapılması gereken paplik yüzeylere dokunmayın, her eyere dokunmayın. Elinize mukayyet olun. dokonursanız elinizi yıkayın ya da dezenfekte edin. Elinizi, gözünüze, ağzınıza, burnunuza sürmeyin. Bu üç tedbiri kim yaparsa kurtulur. Bunlar etkili basit kolay ama etkili. Yani hiç panik yapmaya koşturmaya gerek yok.

SAKIN UNUTMAYIN : Evde Kalın!

 Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 'Bir bilim kurulu üyesi olarak, işin ciddiyetini anlamayıp hala sokağa çıkanlara bir önerim var; "Evde oturup TV izlemek, yoğun bakımda tavanı izlemekten daha iyidir.' dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.