banner461

Bu sese kulak ver NEVŞEHİR!!!

Benim başıma gelmez demeyin! Kök Hücre bağışı yaparak bir çocuğun ve hatta insanlığın kahramanı olabilirsiniz. Peki, Nevşehirli Olarak Biz Ne Yapabiliriz?

banner503
Bu sese kulak ver NEVŞEHİR!!!
19 Ocak 2019 Cumartesi 14:00

banner143
banner134

Benim başıma gelmez demeyin! Kök Hücre bağışı yaparak bir çocuğun ve hatta insanlığın kahramanı olabilirsiniz. . Peki, Nevşehirli Olarak Biz Ne Yapabiliriz? Nevşehir'de 'Kan-Kök Hücre Bağış Kampanyası' Başlatılmalı... 

Toplum olarak birçok kahraman yetiştirdik ama şimdi sıra sende, bizde, onda! Kök Hücre bağışı yaparak bir çocuğun ve hatta insanlığın kahramanı olabilirsiniz. Toplum olarak henüz Kök Hücre bağışı hakkında ne yazık kı istenilen bilince ulaşamadık. Sırf iğneden korktuğu için bağıştan çekinenler bile olmuş.

  • Peki Kök Hücre Nedir ve Bağışı Nasıl Yapılmaktadır?

Yaşam boyu kendini yenileme özelliğine sahip hücrelere Kök Hücre denir. Bir dokuya nakledildiğinde o dokunun hücrelerine dönüşen, oldukça özel bir hücredir. Damar yoluyla hastaya nakli ile kemik iliklerine yerleşir ve kan hücrelerinin oluşumunu başlatır.

Kök Hücre bağışçısı olmak için Kızılay Kan Merkezlerinde Kök Hücre Bağış Formu doldurmanız gerekmektedir. Bu form doldurulduktan sonra yapılacak kan bağışına ilaveten sadece 3 tüp kan alınır.  Türk Kök Hücre Koordinasyon Merkezi sizden alınan bu 3 tüp kanı inceler ve bilgi havuzuna işler. Havuzda sizin dokunuzla eşleşen bir hasta olduğunda TÜRKÖK sizinle iletişime geçer. Bundan sonra bağışçının kanı küçük miktarlarda alınır içindeki gerekli trombosit ayrılır ve kanın geri kalan kısmı bağışçıya geri verilir.  Bu işlem sadece ve sadece 45-90 dk sürer ve bağışçıya her hangi bir zararı söz konusu değildir.

  • Dokunuz Hem Türkiye Hem de Dünyanın Herhangi Bir Yerindeki Hasta İle Eşleşebilir.

TÜRKÖK havuzu bütün dünyanın bağlı olduğu bir bilgi havuzudur.  Böylece yurdumuzda ve bütün dünya üzerinde bu bağışı bekleyen çocuklarımıza umut olma şansınız oluyor ! Çok Heyecanlı değil mi? Eşleşme gerçekleşmesi durumunda hastanın ırkı, cinsiyeti, dini veya yaşı nedeniyle bağışçı olmaktan vazgeçildiğinde ise hasta ve yakınlarının yaşayacağı yıkım çok acıdır. Bu hastalar ölmek üzereyken onların tek umudu da böylece yok olmaktadır.

  • Nevşehirli Olarak Biz Ne Yapabiliriz?

Önce çevremizdeki insanlara bu bağışın önemini anlatmalıyız. Bu bağışı bekleyen çocuklara çare olabileceğimizi ve insanlığa da bir faydamızın olabileceğini hiç sıkılmadan anlatmalıyız. 

KÜÇÜCÜK ÇOCUKLARIMIZIN YAŞAMASINI SAĞLAYACAK ŞİFA SENİN KANINDA OLABİLİR!

KÖK HÜCRE BAĞIŞÇISI OL SENDE KAHRAMAN  OL

Haber: Özkan Altaş


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.