banner461
banner195

“Cihazlar Çalışmıyor” İddiası

Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde bulunan ''Lokomat'' (Robotik Yürütme Cihazı), cihazının çalışmadığını ileri süren vatandaşlar, cihazın 1 yıla yakın bir süredir bozuk olduğu için çalışmadığını ifade ederek zor anlar yaşadıkları belirttiler.

“Cihazlar Çalışmıyor” İddiası
10 Ekim 2014 Cuma 10:52

banner143
banner134
Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde bulunan ''Lokomat'' (Robotik Yürütme Cihazı), cihazının çalışmadığını ileri süren vatandaşlar,cihazın 1 yıla yakın bir süredir bozuk olduğu için çalışmadığını  ifade ederek zor anlar yaşadıkları belirttiler.

FİB Haber Merkezimize yaptıkları açıklamalarda Hastahanenin genel durumu da iyi değil; Buzdolapları bozuk, Odalardaki sıcak klimalar bozuk duvarlarında elektirik kaçağı nedeniyle hasta ve yakınlarını elektirik çarptığı iddialarında bulundular. İdialara göre Türkiye'nin önemli fizik tedavi merkezlerinden olan Kozaklı fizik tedavi hastahanesinde bulunan ve Türkiye'de sayısı az olan Lokomat isimli cihaz 1 yıla yakın süredir bozuk olduğu ileri sürülüyor. Vatandaşlarımız Yetkililerin sesimize kulak vermelerini istiyoruz” diye konuştular. 


Bu iddialar doğru mu ? 

FİB Haber.com olarak bizde bu iddialara kayıtsız kalmayarak
Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesini telefonla aradık. Telefonda bize Lokomat cihazının Ocak ayından beri bozuk olduğu bunun için yardımcı olamayacaklarını söylediler.Şimdi bu iddialara ilişkin yetkilerden konu hakkında açıklama bekliyoruz.
Biliyoruz ve inanıyoruz ki Gerekli birimlerin konuya el atması ile en kısa sürede yaşanılan bu mağduriyetler giderilecektir. Biz Basın olarak görevimizi yapıyoruz.
Konu hakkında Açıklama yapıldığında onuda sizlerle paylaşacağımızı ve konunun yakın takipcisi olacağımızı belirtmek isteriz.Peki Lokomat Nedir ? Ne işe yarıyor ?


Lokomat adlı "yürüyüş robotu" fizik tedavi sırasında yürüme yeteneğini kaybetmiş hastaları kısa sürede yürütmeyi başarıp hayata döndürüyor.
Kozaklı Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunan ''Lokomat'' (Robotik Yürütme Cihazı), herhangi bir nedenle yürüyemeyen hastalara umut oluyor.
Lokomat adlı cihazın, modern rehabilitasyon hastanelerinde bulunan yeni teknoloji ürünü ve yürüme eğitimi vermeye yönelik bir cihaz olduğunu söylemekte fayda var.
Cihaz, beyin damarı tıkanıklıkları ya da beyin kanamalarına bağlı gelişen kol ve bacak felçleri, omurilik yaralanmalarına bağlı hastalar, kafa travmasına bağlı yürüme bozuklukları, ''MS'' ya da Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıklar, kalça protez ameliyatı ya da diğer ortopedik sorunlar, uzun süreli yatmaya bağlı yürüme fonksiyonunu kaybetmiş hastalarda kullanılıyor.
Bugün son hızla gelişen teknolojinin nimetleri sayesinde "robot bacaklar" tıpta rahatlıkla kullanılabiliyor.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yılmaz akın - 4 yıl önce
haber yaparken size servis edilen haber şeklinde değil gerçeği öğrenip yapın.söylediğiniz cihaz yılda 5-10 kez kullanılan bir cihaz. elzem bir ihtiyaç değil. habere değil servis edene bakın
Avatar
fatma yılmaz - 3 yıl önce
geçen sene hastamız yattı arızalıydı.geçen hafta aradık halen arızalı diyorlar.bu hastaneye hiç sahip çıkan yok zaten hastanede aradınmı muhatap bulamıyorsun, sağlık baknlığıda buraya önem vermiyor galiba.
Avatar
fatma yılmaz - 3 yıl önce
fibhabere de teşekkrler.bu konuya değindidigi için.yılmaz akın bey bu cihaz günlük 10-12 kişiye tedavi veriyor.1 yıldır arızalı olduğunu düşünürseniz kaç hastanın tedavisi yarım kalmış olur.belliki engelli hastanız yok.allah olanların yardımcısı olsun.