banner461
banner195

Çocuğunuzu 2 Yaşına Kadar Anne Sütü İle Besleyin

Nevşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü Ekim ayının ilk haftasının Emzirme Günü olması nedeniyle bir açıklamada bulunurken, ek besinlerle birlikte annenin 2 yaşına kadar çocuğunu anne sütünden kesmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

Çocuğunuzu 2 Yaşına Kadar Anne Sütü İle Besleyin
06 Ekim 2015 Salı 12:33

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü Ekim ayının ilk haftasının Emzirme Günü olması nedeniyle bir açıklamada bulunurken, ek besinlerle birlikte annenin 2 yaşına kadar çocuğunu anne sütünden kesmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

Açıklamada; “Ekim ayının ilk haftası, ülkemizde "Emzirme Haftası” olarak kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF her bebeğin doğumdan itibaren ilk 6 ayına kadar sadece anne sütü ile beslenmesini, 6. aydan itibaren de ek besinlere başlanarak, ek besinlerle birlikte olmak koşulu ile 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesinin devam ettirilmesini önermektedir.

Her annenin sütü, kendi bebeği için en uygun bileşimdedir. Anne sütü bebeğe özel bir süt olduğu için bebeğin beslenmesinde bütün ihtiyaçlarını karşılayan bir besindir. Ayrıca bebeğin ayına ve gelişim sürecine uygun içerikte salgılanır. Bebek prematüre doğmuşsa barsak yapısını olgunlaştıran ve bebeğin hızlı büyümesini sağlayan etmenleri daha uzun süre ihtiva eder. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı kolaylaşır. Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirirken, aynı zamanda da bebeğin ilk aşısıdır. İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde, diyabet(şeker hastalığı), alerji, kusma, ishal, bronşit, menenjit gibi rahatsızlıklar daha az sıklıkta görülür. Ayrıca anne sütü bebekler için sindirilmesi kolay bir besin olduğundan bebekler sık emme ihtiyacı duyar ve daha iyi kilo alırlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde karın ağrısı ve gaz sancısı gibi rahatsızlıklar daha az görülür. Anne sütü alan bebeklerde erişkinlik dönemlerinde şişmanlık, şeker hastalığı, diş çürüklüğü gibi hastalıklar daha az görülür. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeğin D vitamini ve flor dışında hiçbir ek sıvıya, ek besine, vitamine gereksinimi yoktur.

Emzirme, bebek ile anne arasındaki bağı güçlendirir. Annenin bebeğini benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanmasını kolaylaştırır. Emziren annelerin kendilerine güvenleri ve annelikten aldıkları haz daha fazladır. Emzirme anneyi ileride ortaya çıkabilecek kemik erimesinden korur. Erken emzirme ile annede doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme ve iltihaplanma olmaz, loğusalık kolaylaşır, vücudu daha hızlı eski haline döner. Emziren annelerin meme, yumurtalık (over) ve rahim içi (endometrium) kanserlerine yakalanma riski de az olmaktadır. Her kadın bebeği için yeterli süt üretebilir. Yeter ki hamileliği boyunca bebeğini emzirme fikrine adapte olsun ve doğum sonrası bebeğini sık sık emzirsin. Sık sık emzirildiğinde anne sütü, çoğalır. Anne sütünün erken kesilmesinin veya erken dönemde ek besinler verilmesinin sık rastlanan nedenleri, annelerin emzirmede güçlüklerle karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilmemeleri veya sütünün yetersiz olduğunu düşünmeleridir. Mutlaka bu konuda aile sağlığı merkezleri, hastaneler ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüzden yardım alabilirler. Emzirme konusunda annelerin desteklenmeye ihtiyaçları vardır. Her annenin sütü bebek doğmadan oluşur. Sütün akması için bebeğin en kısa sürede emzirilmesi gerekir. Bebeğin anneyle aynı odada kalması emzirme için önemlidir” denildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.