banner461
banner195

Diş Sağlığında İstenen Düzeyde Değiliz

Diş sağlığı açısından istenen düzeyde olmayan Nevşehir halkının doğru bir şekilde diş fırçalamasının önemine değinen Nevşehir Ağız ve Diş Sağlığı merkezi başhekimi Özçelik,

Diş Sağlığında İstenen Düzeyde Değiliz
10 Eylül 2014 Çarşamba 19:04

banner143
banner134

 Diş Sağlığında İstenen Düzeyde Değiliz

NEVŞEHİR(MHA) Diş sağlığı açısından istenen düzeyde olmayan Nevşehir halkının doğru bir şekilde diş fırçalamasının önemine değinen Nevşehir Ağız ve Diş Sağlığı merkezi başhekimi Özçelik,

İnsan vücudunda en fazla mikrobun bulunduğu organlardan ağız bakımının doğru yapılmaması durumunda vücuttaki mikrop dengesi bozulduğundan, diğer organların zarar görme olasılığının da arttığına dikkat çekti.

Kana karışan mikropların kalp, böbrek ve beyni olumsuz yönde etkileyebildiğine değinen Özçelik, diş fırçalamaktaki amacın, dişlerin üzerine yapışmış ve gözle görülemeyen birikintileri temizleyerek, sağlıklı bir ağza sahip olmak olduğunu söyledi.  

Özçelik “Orta sertlikte bir fırça üzerine fırçayı ıslatmadan, bezelye büyüklüğünde macun sıkıldıktan sonra üst çenede arkadan başlayarak fırçanın yarısı diş etinde yarısı dişte olmak kaydıyla çok nazik bir basınç uygulayarak fırçalamaya başlanır.

Fırçayı oynatmadan küçük dairesel titreşim hareketleri yapılır. 20 kez titreşim yapıldıktan sonra üst çenede aşağı doğru, alt çenede yukarı doğru süpürme hareketi yapılır. Daha sonra fırçayı bir boy ilerleterek işlem tekrarlanır. Dişlerin bütün yüzeyleri üzerinde aynı işlem tekrarlanarak fırçalama bitirilir. Bakteri plağının fırçalama ile ara yüzeylerden temizlenmesi mümkün olmamaktadır. Bunu için diş ipi kullanılır. İki elde tutulan diş ipi işaret ve baş parmağıyla yönlendirilerek iki diş arasına yerleştirilir. İp, bir yandaki dişe yaslanarak aşağı doğru hareket ettirilir. Sonra aynı aralıkta öndeki dişe yaslanıp ipi aşağı doğru hareket ettirerek bütün dişlerin ara yüzleri temizlenir. Fırçalama işlemi sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce iki kez; diş ipi ise iki günde bir uygulanır. Diş fırçalarken fırça fazla bastırılmamalı. Sağlıklı dişetlerinde sert fırça, kanayan dişetlerinde ise yumuşak fırça kullanılmalı. Fırçalama sırasında kan dolaşımına yardımcı olması için diş etine de masaj yapılmalı. Diş macunu çok kullanılmamalı. Fazla macun kullanımı diş etlerini eritiyor” açıklamalarında bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.