banner461

Domuz gribi nedir? Nasıl yayılır? Korunmak için ne yapılmalıdır ?

Nevşehir'de bugün yaşanılan domuz gribi vakası üzerine Domuz gribi nedir? Nasıl Bulaşır ? Nasıl yayılır? Korunmak için ne yapılmalıdır ? sorularını sizler için araştırdık.. İşte bu soruların cevapları FİB Haber'de...

Domuz gribi nedir?  Nasıl yayılır?   Korunmak için ne yapılmalıdır ?
08 Ocak 2016 Cuma 19:15

banner143
banner134
Nevşehir'de bugün yaşanılan domuz gribi vakası üzerine Domuz gribi nedir?  Nasıl yayılır? Korunmak için ne yapılmalıdır ? sorularını sizler için araştırdık..

 Domuz gribi nedir?
Domuzlarda grip salgınına neden olan bir grip virusudur. Bu virus bütün yıl boyunca domuzların arasında dolaşır. Ancak salgınlar genellikle sonbahar sonunda ve kış aylarında görülür. Yıllar içinde farklı tipte domuz gribi virusları bulunmuştur. : H1N1, H1N2, H3N2, and H3N1. En son salgında bulunan tip H1N1 virusudur.

Nasıl yayılır?
Grip virusu domuzlardan insanlara, ve insanlardan domuza bulaşabilir. Domuzlardan virus almak için hasta domuzların yakınında bulunmak (domuz ahırları, ya da hayvanların birlikte durdukları dışarı alanlarda) şarttır.

İnsandan insana geçme yolu aynı normal gripte olduğu gibi öksürük ve hapşırık yoluyladır. Virusla kirlenmiş bir cisme dokunduktan sonra eli burun ya da ağıza götürmek hastalığa neden olur.

1. Domiz gribinden Korunmak için:
Öksürük ve hapşırıktan sonra ellerinizi mutlaka sabunla 20 saniye boyunca yıkayın . Alkollü el temizleyicileri de kullanabilirsiniz.
Öksürür ya da hapşırırken ağzınızı dirseğinizin iç tarafına doğru tutarak öksürün ya da hapşırın veya ağzınızı kağıt mendille örtün.
Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın.
Hasta kişilerden en az 1,5 metre uzak durun. Kalabalığa girmeyin.

2. Yüz maskesi takmaya gerek var mı?
Ülkemizde salgın olmadığı için maske takmaya gerek bulunmamaktadır ama eğer hasta biriyle ilgilenmek zorundaysanız, bakım sırasında maske takarak korunabilirsiniz.
El yıkama ve hasta kişilerden uzak durmak çok daha önemli bir önlemdir.

3. Çocuklarda nasıl belirti verebilir?
Grip virusu, ani ateş, titreme ve solunum yoluna ilişikin belirtiler verir. Çocuklarda hafif burun tıkanıklığı ve öksürük görülebilir. Daha büyük çocuklarda boğazda yanma, acı ve genel kas ağrısı olabilir.
GRİP basit soğuk algınlığından farklıdır. Çocuğunuzun ateşi yok ama burnu akıyorsa, soğuk algınlığı demek daha doğrudur. Sadece ateşi olup burnu akmayanlarda grip düşünülmelidir.

4. Aileler belirti gördüklerinde ne yapmalı ?
Eğer hastaysa, çocuğunuzu okula ya da yuvaya göndermemelisiniz.
Bebeğiniz ateşli ve 3 aydan küçükse mutlaka doktor görmelidir. Daha büyükse ve genel durumu bozuk değilse, ateşin yüksekliği sizi korkutmasın.
Akciğer ve kalp sorunu, bağışıklık sisteminde zayıflık, kronik böbrek hastalığı, astım ya da ciddi nörolojik hastalığı olan çocuklar mutlaka doktora götürülmelidir.
Yorgunluk, huzursuzluk, hızlı soluk alıp verme, kusma gibi belirtiler hastalığın ilerlediğinin belirtisi olabilir.
Ateş için parasetamol veya ibuprofen içeren ilaçlar kullanın. Aspirin içeren ilaçlar çocuklarda uygun değildir.
Çocuğunuza bol sıvı vermeye çalışın.
Yüzünüze öksürmesini engellemek için çenesini omzunuzun üstüne koyarak taşıyın.
Oyuncaklarını, yatak kenarlarını ve yatağa yakın yüzeyleri, dezenfektan bir maddeyle silin.
Yatak çarşaflarını ve havluları sıcak su ve deterjanla yıkayın; kirli çamaşırları kucaklayıp taşımayın, ellerinizi de hemen yıkayın.

Başka bir anlatımla;

Dünya genelinde birçok can alan ve önemli bir sağlık sorunu haline gelen domuz gribinden korunmak ve hastalığın bulaşma riskini azaltmak için bazı önlemler alınması gereklidir.İşte domuz giribi hakkında bilinmesi gerekenler…

Domuz Gribi Belirtileri ve Tanısı Domuz gribi nedir?

Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD'de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Bu virüse " domuz gribi" denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

 Domuz gribi (A/H1N1) virüsü bulaşıcı mıdır?

Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir. Domuz gribi (A/H1N1) nasıl bulaşmaktadır? Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.

Domuz gribinin (A/H1N1) belirtileri nelerdir?

Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar: Ateş, Öksürük, Boğaz ağrısı, Yaygın vücut ağrısı, Baş ağrısı, Üşüme ve Yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Hastalığa yakalanan kişiler ne kadar süreyle bulaştırıcıdır?

 Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar. Daha çok hangi yüzeyler bulaşma kaynağıdır? Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

Domuz gribi virüsü cansız yüzeylerde ne kadar yaşar?

Kapı kolu, masa, bardak vb yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir.

Ev eşyalarının temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir? Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir. Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

 Zor nefes almak veya nefes darlığı Bilinç bulanıklığı Sık ve uzun süreli kusma

 Çocuklarda acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

Hızlı veya zor nefes alma Vücutta solgunluk ya da morarma Beslenememe Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil Huzursuzluk Ateşle beraber döküntü görülmesi Domuz Gribi Tanısı Tanı PCR yöntemi ile konulmaktadır. Test bu konuda özelleşmiş laboratuvarlarda yapılmaktadır.

Domuz gribini tedavi eden ilaçlar var mıdır?

 Evet. Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

Domuz gribinden kendimi nasıl koruyabilirim?

 Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz: Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız. Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir. Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız. Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz. Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz. Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.