banner461
banner195

Fiili Hizmet Zammını İstiyoruz

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Turgay Çetin, Sağlık çalışanı olarak şiddet, bulaşıcı hastalık, İş yükü ve zararlı kimyasallar gibi hem bedenen hem de ruhen sağlığı olumsuz etkileyen birçok faktöre maruz kalmalarına rağmen yıpranma hakkının tanınmadığını söyledi.

Fiili Hizmet Zammını İstiyoruz
12 Şubat 2014 Çarşamba 09:10

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Turgay Çetin, Sağlık çalışanı olarak şiddet, bulaşıcı hastalık, İş yükü ve zararlı kimyasallar gibi hem bedenen hem de ruhen sağlığı olumsuz etkileyen birçok faktöre maruz kalmalarına rağmen yıpranma hakkının tanınmadığını söyledi.

Çetin, “19 Ocak 2013 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun ile Milletvekilleriyle bazı kurum ve kuruluşlarda görev yapan personele yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet zammı getirilmiştir. Sağlık çalışanı olarak şiddet, mobbink, bulaşıcı hastalık, İş yükü ve zararlı kimyasallar gibi hem beden hem de ruh sağlığımızı etkileyen birçok faktöre maruz kalmamıza rağmen yıpranma hakkı tanınmamaktadır. Sağlık çalışanı olarak tüm bunlar çağır hastalığı olan stres ile sağlık çalışanlarını baş başa bırakmakta. Ve tükenmişlik sendromu yaşamamıza neden olmaktadır. Tüm bu sıkıntıları yaşayarak yıpranırken, sağlık çalışanları olarak hizmet üretmek için kendi sağlığımızı feda ederken yıpranma payının sağlık hizmetlerinin sunumunda görev alan tüm çalışanlara bir hak olarak tanınmamasını önemli bir mağduriyet ve hak kaybı olarak görmekteyiz. Bu durum ayrıca Anayasamızın Kanun Önünde Eşitlik başlığını taşıyan 10. Maddesinde “Herkes dil, din, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet Organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar” hükmüne yer verilmiştir. Anayasa mahkemesinin çeşitli kararlarında da ifade edildiği üzere Anayasanın yukarıda bahsettiğimiz hükmünde öngörülen eşitlik ilkesine söz konusu durumun aykırı olduğunu düşünüyoruz” açıklamalarında bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.