banner461

Her bütçeye uygun termal tesis Kozaklı’da

Türkiye’nin son yıllarda hızlı bir şekilde büyüyen ve gelişen en önemli termal turizm merkezlerinden biri haline gelen Kozaklı ilçemizdeki termal suyun insan sağlığına faydaları bir hayli fazla.

banner503
Her bütçeye uygun termal tesis Kozaklı’da
31 Ağustos 2019 Cumartesi 13:33

banner143
banner134

Türkiye’nin son yıllarda hızlı bir şekilde büyüyen ve gelişen en önemli termal turizm merkezlerinden biri haline gelen Kozaklı ilçemizdeki termal suyun insan sağlığına faydaları bir hayli fazla.

10 bin yatak kapasitesine yaklaşan ve her geçen yıl milyonluk yeni tesisleri bünyesine katan Kozaklı ilçemizde konutların, kamu kurum ve kuruluşlarının, turist tesislerin ve eğitim kurumlarının da ısıtılmasında da kullanılan termal suyun bakın insan hayatındaki yeri ve önemi, faydaları nelermiş; - Anti Depresif tedavilerde, - Romatizmal hastalıklar (lumboga, nevrit, nevralji) - Kas ve iskelet sisteminin Ağrılı durumlarında, - Ameliyat sonrası Pots – Operatif hücre gelişiminde, - Ağrı giderme ve fonksiyonları iyileştirmede, - Cilt Hastalıklarında, - Beslenme ve Horür eksikliğinin giderilmesinde, - Bağırsak ve Safra kesesi fonksiyonlarının artırılmasında, - Çeşitli adele ve kemik rahatsızlıkları (bel ve boyun fıtığı) - Eklem ve eklem dışı kireçlenmeler, - Muhtelif böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, - Mide, bağırsak ve safra kesesi rahatsızlıkları, - Akne ve çeşitli deri rahatsızlıkları azaltıcı saçları ve tırnakları güçlendirici ve parlaklık verici etki, - Hemipleji (inme) sekellerinin rehabilitasyonunda, - Spastik özürlü (celebral palsy), çocuk felci (Polio) geçirmiş hastaların rehabilitasyonlarında, - Anemi (kansızlık) - Bünyesel zayıflıkların giderilmesinde, demir oranının düzenlenip organizmanın güçlendirilmesi, - Gut hastalığı ve buna bağlı sinir ve adale ağrıları - Obezite sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar - İltihabı kadın hastalıkları ve kısırlık - Kas romatizması, fibromiyalji (kulunç), nevralji - Stres ve buna bağlı rahatsızlıklar (asabiyet, uykusuzluk, fiziksel ve ruhsal yorgunluklar) - Balneolojik tedavilerde - Kan dolaşımını düzenlemede - Vücutta biriken ürik asitlerin vücuddan atılmasında, - Hormal sisteminin uyarılmasında, erkeklerde cinsel dinamizm bozukluklarında ve kısırlık problemlerinde iyi neticeler verir. - Çeşitli ameliyatlar sonrasında oluşan tutukluk sertliklerin giderilmesinde, kırıkların biran önce kaynamasında etkilidir. Kozaklı Kaplıcaları, Alman Kaplıcaları Birliği sınıflamasına göre Sodyum, Kalsiyum ve Klor içermekte olup A ve C grubu şifalı sular grubuna girmekte. Su sıcaklığı 27 °C ve 93 °C arasında değişmekte. Sağlık turizminde önemli bir yere sahip kaplıcalar ve içmeceler Kozaklı ilçesinde son yıllarda yapılan yatırımlarla kendini hissettirir duruma gelmiş. Türkiye'nin en önemli Termal sağlık merkezlerinden biri olan Nevşehir'in Kozaklı İlçesi'ndeki turistik konaklama tesislerindeki sağlık turizmine yönelik faaliyetleri içeren 20 adet otel ve motel, 7 bin 700 yatak kapasitesi ile hizmet vermekte. Özel hizmet veren kaplıcaların yanı sıra Kozaklı belediyesine ait kaplıcalar da bulunmakta. Bu sayede her bütçeye uygun hizmet vatandaşların hizmetine sunuldu.


Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.