banner461
banner195

HPV-DNA Eğitimi Yapıldı

Nevşehir Toplum Sağlığı Merkezlerinde kanser biriminde görev yapan ebe ve hemşirelere “HPV-DNA Smear Numune Alımı, Numune Alımı ile İlgili Sorunlar, Onam Formlarının Doldurulması, Sonuç pozitif (+) çıkan kişilerin sevk işlemleri, KETEM (Kanser Erken Teşhis,Tarama ve Eğitim Merkezi) çalışmaları, HSBS (Halk Sağlığı Bilgi Sistemi) çalışmaları” konusunda eğitim verildi..

HPV-DNA Eğitimi Yapıldı
04 Haziran 2015 Perşembe 12:10

banner143
banner134
 Kadın kanserleri arasında önemli bir orana sahip olan serviks kanseri için smear tarama programları gelişmiş ülkelerde yaygın bir biçimde uygulamaya konulmasından sonra ciddi oranlarda düşüşüne paralel olarak, tüm gelişmiş ülkelerde tarama programları sağlık politikalarının temelini oluşturmaya başlamış ve vazgeçilmez koruyucu hekimlik uygulamaları arasına girmiştir.

      Ülkemizdeki 30-65 yaş grubu kadın nüfusunun serviks kanseri tarama programlarının desteklenmesi, HPV (insan papilloma virüs) sıklığının ve genotiplerinin ortaya konması için Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca beş yıllık HPV taraması hizmet alımı yapılmıştır.  İlimizdeki numune alımları  KETEM (Kanser Erken Teşhis,Tarama ve Eğitim Merkezi), Gülşehir, Kozaklı, Avanos, Hacıbektaş Toplum Sağlığı Merkezlerinde yerinde, Derinkuyu ve Merkez  Toplum Sağlığı Merkezlerinde ise bağlı Aile Hekimlikleri, köy ve kasabalarında kendi planları dahiline  numune   alımı yapılmaktadır.       


          Bu kapsamda; ilimizdeki Toplum Sağlığı Merkezlerinde kanser biriminde   görev yapan ebe ve hemşirelere “HPV-DNA Smear Numune Alımı, Numune Alımı ile İlgili Sorunlar, Onam Formlarının Doldurulması, Sonuç pozitif (+) çıkan kişilerin sevk işlemleri, KETEM (Kanser Erken Teşhis,Tarama ve Eğitim Merkezi) çalışmaları, HSBS (Halk Sağlığı Bilgi Sistemi) çalışmaları” konusunda  bilgilendirilmeleri amacıyla 01.06.2015 tarihinde saat 09:00’da  Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü  Kanser Birimince  teorik  eğitim planlanmıştır.


      Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplantı Salonunda  yapılan eğitim  KETEM Sorumlu Hekimi Dr.Nimet ÖNER tarafından verilmiştir.Ayrıca  KETEM’de Toplum Sağlığı Merkezlerinde kanser biriminde  görev yapan ebe ve hemşirelerin “HPV-DNA Smear Numune Alımı” ile ilgili uygulamalı eğitimleri 01-16 Haziran 2015 tarihine kadar devam edecektir.Konu ile ilgili eğitim KETEM sorumlu hekimi Dr.Nimet ÖNER ve Merkez İlçe Toplum Sağlığı sorumlu hekimi Dr. Esin YILMAZ ASLAN  tarafından verilecektir.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.