banner461
banner195

HSM’den Verem Haftası Etkinliği

Halkın, verem hastalığı ve bu hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla, 05-11 Ocak 2014 tarihleri arasında 67. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası düzenleniyor.

HSM’den Verem Haftası Etkinliği
08 Ocak 2014 Çarşamba 12:02

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Halkın, verem hastalığı ve bu hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla, 05-11 Ocak 2014 tarihleri arasında 67. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası düzenleniyor.

Bu hafta boyunca, ilimiz genelindeki sağlık kuruluşları tarafından halkın sağlık eğitimine yönelik olarak çeşitli eğitim toplantıları düzenlenecek ve tüberküloz hastalığı ile ilgili afiş ve broşürler il genelinde topluma dağıtılacak.

Ayrıca bu hafta boyunca il genelindeki sağlık kuruluşlarında görevli sağlık personelinin hizmet içi eğitimine ağırlık verilerek bu hastalıkla yapılmakta olan mücadelenin daha etkin olmasına çalışılacak.

İlçe Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından, il genelindeki ilköğretim okullarında tüberküloz (verem) hastalığı ve korunma yollarına ilişkin olarak eğitim programları uygulanacak, bu sayede toplum duyarlılığı artırılmaya çalışılacak.

Öğrenci yurtları ve cezaevi gibi toplu yaşam alanlarında gerçekleştirilecek konferanslar ile tüberküloz (verem) hastalığının görülme sıklığının azalmasına çalışılacak. Yapılacak olan radyo, televizyon programları ve basın haberleri yoluyla da bu hastalıkla olan mücadelede toplum katılımı sağlanmaya çalışılacak.

Bilindiği gibi; verem hastalığına neden olan mikrop hava yolu ile insana bulaşmakta, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılmakta ve ortama yayılan bu mikrobun solunum yolu ile alınması ile diğer insanlara da bulaşmakta. Bu kapsamda ilimizde faaliyette bulunan Verem Savaş Birimi’nde (Nevşehir Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde) veremin teşhis ve tedavisinin ücretsiz olduğu bilinmeli. Ayrıca tüberküloz hastalarına yönelik olarak ilimiz genelinde Doğrudan Gözetimli Tedavi programları da uygulanmakta.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.