banner461

İçimizdeki mikroplar, 'Corona'dan daha tehlikeli'

Nevşehir'de bazı duyarsız vatandaşlar salgın nedeni ile takılması zorunlu olan, kullanılmış maskeleri yerlere atmaya devam ediyor.

banner503
İçimizdeki mikroplar, 'Corona'dan daha tehlikeli'
29 Eylül 2020 Salı 17:06

banner143
banner134

Nevşehir'de bazı duyarsız vatandaşlar salgın nedeni ile takılması zorunlu olan, kullanılmış maskeleri yerlere atmaya devam ediyor.

Gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerek ise sağlık temsilcileri tarafından yapılan uyarılara rağmen hala bazı duyarsız vatandaşlar kullandıkları maskeleri yere atarak halk sağlığını tehlikeye atmaya devam ediyor. Yerlerde maskeleri gören kişiler ise yaptıkları yorumda, “Bu duyarsız insanlar nedeni ile salgın kolay kolay bitmez” ifadelerini kullanıyor.

Uzmanlar, kimyasal atık sayılan maske ve eldivenlerin üzerinde biriken virüsün insan sağlığını tehdit ettiğini vurgulamasına rağmen Nevşehir'in bir çok mahalle, cadde ve sokaklarda kullanılmış eldiven ve özellikle maskeler görülüyor. Corona virüsü salgınından korunmak isteyenlerin neredeyse günlük aksesuarı haline gelen maskeler bilinçsiz vatandaşlar yüzünden büyük tehlike yaratıyor.

Nevşehir'de yerler maske dolu!

Nevşehir'de duyarsız vatandaşların, salgın nedeniyle kullandıkları maske atıklarını çöp kutuları yerine yollara veya kaldırımlara gelişi güzel şekilde atmaları tepkilere neden oldu. Uzmanların tüm uyarılarına rağmen maskelerini cadde ve sokaklara atan vatandaşlar, toplum sağlığını da riske atıyor.

Mahalle gezisinde yerlere atılan maskeleri teker teker fotoğraflayan Cevherdudayev Mahalle Muhtarı Abdurrahman Keten de mahalle sakinlere seslenerek şu açıklamada bulundu;" Mahallemizdeki sokakları kontrol etmek için karşılaştığım manzara içler acısı. Şu zor günlerimizde dikkat etmemiz gerekmek yerine yerlere Maske atmak hiç hoş olmuyor. Çünkü yerlere atılan Maskeler insanlarımızın canını tehlikeye atmaya hiç kimsenin kakkı yoktur. Bu durumda kul hakkına girmiş oluyoruz. Yerlere atılan maske insanlarımızı Kovıd 19 virüsünü bulaştırıyoruz. Allah rızası için sizleri mahalle Muhtarınız olarak duyarlı olmaya davet ediyorum. Önemlı olan Devletimizin önerdiği kurallara katıyetle uyulması gerekmektedir. Sosyal mesafeye, maske takmaya, topluluk yerlerden uzak durmaya, yiyecek, içeceklere dikkat edilmesi ve 1. 5 metre sosyal mesafe kurallara uyulması gerekmektedır. Sizlerin Sağlığı Bizler İçin Çok Önemlıdır. Şunu bilmemiz gerekiyor. Özellikle genç kardeşlerimiz maskeyi koluna takmayı moda haline getirdiler. Birde çene altında maske takılıyor. Bu durumda Korana Virusten korurunuyorum zannetmeyin. Çünkü kendisinizi risk altına sokuyorsunuz. Bu durumda herkese Allah yar ve yardımcısı olsun. Saygılarımla" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.