banner461

Koronavirüs kaynaklı ilk ölüm Fransa'da yaşandı ...

Tüm Dünyayı saran ölümcül yeni tip koronavirüs ile ilgili ilk Türk ölüm haberi Fransa'dan geldi. Peki, Corona virüsünden nasıl korunulur?

banner503
Koronavirüs kaynaklı ilk ölüm Fransa'da yaşandı ...
06 Mart 2020 Cuma 21:19

banner143
banner134

Tüm Dünyayı saran ölümcül yeni tip Corona Virüs ile ilgili ilk Türk ölüm haberi Fransa'dan geldi. Virüs nedeniyle Fransa'da 64 yaşındaki bir Türk'ün hayatını kaybettiği belirtildi.

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden ilk Türk olan H. B.’nin aslen Mersinli olduğu ve Fransa'da yaşayan gurbetçi bir ailenin ferdi olduğu öğrenildi.

Corona Virüsün (2019-nCoV) Belirtileri Nelerdir?
Corona virüsü (2019-nCoV) taşıyan hastaların hafif ve şiddetli solunum yolu rahatsızlıkları olduğu belirtilmiştir:

-Ateş
-Öksürük
-Nefes darlığı

Peki, Corona virüsden nasıl korunulur? 

Dünya Sağlık Örgütü, insanların maruziyeti ve bulaşmayı azaltmak için koronavirüse karşı bu basit önlemleri almasını önermektedir.

Kendimi Corona Virüsünden Nasıl Korurum?
Bu virüs şu anda Türkiye’de yayılmamaktadır, ancak enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit günlük önleyici eylemler mevcuttur.
Bunlar arasında;

Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
Hastaysanız, solunum yolu hastalığını başkalarına yaymaktan kaçınmak için:
Hastaysanız evde kalınız.
Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Koronavirüs nasıl yayılır?
Covid-19 coronavirüs salgını yeni bir hastalıktır ve bilim adamları hala kişiden kişiye nasıl yayıldığını değerlendirirken, ancak benzer virüsler yayılma eğilimi öksürük yoluyla ve damlacıkları hapşırma .
Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, tükürük veya mukus damlacıkları bırakır. Bu damlacıklar çevredeki insanlara düşebilir ve doğrudan yüzüne dokunabilir veya birisi yüzlerine dokunduğunda transfer edilebilir ve enfeksiyona neden olabilir. Grip için, bazı hastane kılavuzları , maruziyeti, enfekte olmuş bir kişinin altı metrelik bir mesafe içinde hapşırır veya 10 dakika veya daha uzun süre öksürür.

 Enfekte bireylerden altı metre uzak dur.
Virüsler ayrıca otobüs veya tren koltukları veya okul sıraları gibi yüzeylere inen damlacıklar yoluyla da yayılabilir . Bununla birlikte, bunun ana bir iletim yolu olup olmadığı, yüzeylerde virüslerin ne kadar süre hayatta kalacağına bağlıdır - bu saatler ila aylar arasında değişebilir.
Virüsün insanlar tarafından semptomları görülmeden yayılabileceğine dair anekdot kanıtlar vardır . Grip gibi diğer bazı hastalıklar, semptomlar ortaya çıkmadan önce bir kişiden diğerine geçebilir - ancak bunun yeni koronavirüs ile ne ölçüde gerçekleştiği henüz tam olarak anlaşılamamıştır.
Kendinizi ve başkalarını nasıl korursunuz
Ellerini yıka.

Ellerinizi yıkayın : ellerinizi temiz, akan suyla ıslatın ve sabun uygulayın. Sırtınız da dahil olmak üzere ellerinizi parmaklarınız arasında ve tırnaklarınızın altında yıkayın ve en az 20 saniye fırçalayın. Durulama.
Ağzını kapat.
Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir mendille örtün , ardından dokuyu çöp kutusuna atın ve ellerinizi yıkayın. Elinizde bir doku yoksa , elleriniz yerine dirseğinize öksürün veya hapşırın .
 Yüz maskeleri biraz koruma sağlar.
Yüz maskeleri sıvı damlacıklarını bloke ettikleri için biraz koruma sağlar . Bununla birlikte, maskenin malzemesinden geçebilen daha küçük aerosol parçacıklarını engellemezler. Maskeler ayrıca gözleri açıkta bırakır ve bazı virüslerin bir kişiyi gözlerinden enfekte edebileceğine dair kanıtlar vardır.
 Tıbbi yardım alın.
Ateşiniz , öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız erken tıbbi yardım alın ve seyahat geçmişinizi sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla paylaşın.
Canlı hayvanlardan kaçının.
Etkilenen bölgelerdeki canlı pazarları ziyaret etmek , canlı hayvanlarla ve hayvanlarla temas eden yüzeylerle doğrudan, korumasız temastan kaçının .
Çiğ gıdalardan kaçının.
Etkilenen bir bölgeden son iki hafta içinde döndüyseniz, içeride kalın ve 14 gün boyunca diğer insanlarla temastan kaçının . Bu işe, okula veya halka açık alanlara gitmemek anlamına gelir.
Evden ayrılmadan önce tıbbi yardım alın.
Enfekte bir bölgeden döndüyseniz ve yüksek sıcaklık, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya nefes alma güçlüğü geliştirdiyseniz , bir doktor tarafından tavsiye verilmeden evinizden çıkmayın .


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.