banner461
banner195

Kronik Akciğer Hastalığına Dikkat

Ülkemizde ve ilimizde son yıllarda yaygın bir hastalık haline gelen Kronik Akciğer Hastalığı konusunda Halk Sağlığı İl Müdürlüğü önemli uyarılarda bulunuyor.

Kronik Akciğer Hastalığına Dikkat
18 Kasım 2015 Çarşamba 13:33

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Ülkemizde ve ilimizde son yıllarda yaygın bir hastalık haline gelen Kronik Akciğer Hastalığı konusunda Halk Sağlığı İl Müdürlüğü önemli uyarılarda bulunuyor.


Açıklamada Kronik Akciğer hastalıklarının oluşumunda sigara tüketiminin önemli etkenler arasında yer aldığına dikkat çekilirken; “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı(KOAH) tam olarak geri dönüşlü olmayan hava akımı sınırlanması ile karakterize bir hastalık durumudur. Yaygınlığı giderek artmakta olan bir kronik hava yolu hastalığıdır. En önemli risk faktörleri şunlardır; Pipo, puro ve diğer tütün içme yöntemleri(Sigara içimi), Mesleki toz ve kimyasallara (buhar, iritanlar, kokular) yeterli süre ve yoğunlukta maruz kalma, Dış ortam hava kirliliği (evde yemek pişirme ve ısınma sırasında oluşan duman gibi) KOAH’ın Semptomları Şunlardır; Balgam çıkarma ve sıklıkla sabahları daha da şiddetlenen ve çoğu zaman balgam çıkarma ile birlikte olan öksürük, Yıllar geçtikçe, hava yollarındaki daralmaya bağlı olarak, her geçen gün giderek artan nefes darlığı, Hışıltılı Solunum,

KOAH Tanısı Nasıl Konur?: Öykü ve şikâyetlerin değerlendirilmesi, Muayene, Nefes ölçümü, Akciğer filmi, Kan Oksijen değerlerinin ölçülmesi, Bilgisayarlı film (Tomografi), Yaşam kalitesi anketleri, Alevlenme dönemlerinde balgam muayenesi yapılması gerekmektedir.

KOAH’ tan Nasıl Korunur? : Sigarayı bırakmak ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak,

Toz ve dumana maruz kalınan mesleklerde çalışanların maske vb. koruyucu önlemler alması,

Daha çok kırsal kesimlerde evlerde yemek pişirmek ya da ısınmak amacıyla kullanılan hayvansal ya da bitkisel kaynaklı yakıtların yerine, başka kaynakların kullanılması,

Daha önce KOAH tanısı almışsanız, soğuk hava, tozlu-dumanlı, sigara içilen ortamlar

şikayetleri artırdığından böyle ortamlardan uzak durulması, Özellikle kış mevsiminde sık sık nezle-grip olmanızı engellemek için, her yıl sonbaharda Eylül, Ekim, Kasım aylarında grip aşısı yaptırılması ile hastalıktan korunmak mümkündür” İfadelerine yer verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.