banner461
banner195

Matcha Tozu Ne İşe Yarar, Fiyatı Nedir

Matcha çayı, aslında yeşil çayın toza dönüştürülmüş halidir.

Matcha Tozu Ne İşe Yarar, Fiyatı Nedir
14 Kasım 2017 Salı 17:18

banner143
banner134
Matcha çayı, aslında yeşil çayın toza dönüştürülmüş halidir. Bilindiği gibi yeşil çay dünyanın her yerinde yetişmektedir. Ancak matcha tozu sadece Japonya’ya özgüdür. Yapraklar toplandıktan sonra ortalama 4 hafta gölgeli bir ortamda bekletilir. Bunun sebebi yapraklardaki klorofil üretiminin artmasıdır. Matcha çayının bilinen iki türü vardır. Bunlar Usucha ve Koicha’dır.

Matcha, diğer yeşil çaylardan oldukça farklıdır. Diğer çaylar gibi demlemeye ve çok fazla bekletilmesine gerek yoktur. Matcha çayını içtiğinizde aslında tüm çayın yapraklarını tüketmiş oluyorsunuz. Bu da Matcha çayının yeşil çaydan ne kadar güçlü ve besleyici olduğunu göstermektedir. Matcha çayı bütün yeşil çaylar içerisinde en fazla besin ve klorofil değerine sahip olan bir çaydır.

Matcha çayının içerisinde yüksek olarak bilinen antioksidan biri de EGCG’dir. (Epigallokatesin) Bu antioksidan özellikle kanser ve HIV gibi virüslere karşı savaşmak için bilim dünyasına umut vermiştir. Matcha çayının içerisinde ortalama yüzde 61 oranında EGCG bulunmaktadır.

Matcha Çayı Nasıl Kullanılmaktadır?
Matcha çayının kullanımı, diğer çaylara göre çok daha kolaydır. Matcha çayı, toz halinde piyasaya sunulmaktadır. Önceden sıcak su hazırlayın. Çayı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çayın yapılırken çok ve hızlı karıştırılması gerektiğidir. Suyu karıştırırken içerisine 1 veya 2 tatlı kaşığı Matchatozuilave edin. Çayınız tamamen karıştıktan sonra beklemeden tüketmeye özen gösteriniz. Daha öncede belirttiğimiz gibi, Matcha çayını hazırladıktan sonra beklemeye veya ayriyeten demlemeye gerek yoktur.

Zayıflamak isteyenler özellikle, vücutlarına yağ alımını durdurmaları gerekmektedir. Bu aşamada kullanılan Matcha çayı, içeriğindeki özellikler sayesinde vücuda yağ alımını bloke etmektedir. Matcha çayı kullananlar bu konuyla ne düşünüyor bunun için biraz araştırma yapabilirsiniz.

Matcha Çayının Faydaları
Matcha çayının bilinen çok fazla faydası bulunmaktadır. Uyumadan önce 1 bardak Matcha çayı içmek şu faydaları sağlamaktadır:
*Uyku kalitesini arttırır.
*Metabolizmayı ortalama 4 kat daha fazla hızlandırır. (Kilo verimini de hızlandırır)
*Vücuttan toksin atımını hızlandırır ve buna bağlı olarak da kolaylaştırır.
*Çayı içip yattıktan sonra, sabaha daha enerjik olarak başlayacaksınız.
*Yeni başladığınız güne daha iyi konsantre olacaksınız.

Matcha içeriğinde çok az miktarda kafeinin dışında bol miktarda Theanin bulunmaktadır. Theanin bilindiği üzere kafein gibi beyni uyarmaktadır. Ancak kafein gibi titreme, uykusuzluk ve bağımlılık yapmaz. Aksine dinginlik, sakinlik ve rahat uyuma sağlar.

Matcha tozunu günde 2 bardak tüketerek göbek bölgenizi 10 günde eritebileceğiniz biliyor muydunuz? Matcha çayı özellikle tatlı krizlerinin önüne geçtiği gibi, vücuda uzun süre tokluk hissi vermektedir. Dünyada besin yerine geçen tek ürün olarak bilinmektedir.

Matcha Çayının Özellikleri
Matcha çayının bilinen çok fazla özelliği bulunmaktadır:
*Vücudu toksinlerden arındırır.
*Doğal enerji verir.
*Metabolizmayı 4 kat hızlandırır.
*Metabolizmayı hızlandırdığı gibi, bağırsakların daha hızlı ve düzenli olarak çalışmasını sağlar.
*Vücutta yağların depolanmasını önler.
*Özellikle göbek bölgesinde yağların eritilmesini sağlar.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.