banner461
banner195

Nevşehir de Güzellik Merkezleri Denetleniyor mu ?

Nevşehir de son zamanlarda her köşe başında birçok güzellik merkezi olduğu ve bunların bir kısmının korsan oabileceğini iddia edildi.Peki sağlığınız için büyük önem arz eden sözde Güzellik merkezi epilasyon Merkezleri ismiyle sadece ticari amaca hizmet eden Nevşehir de firmalar var mı bu firmalar kimler?

Nevşehir de Güzellik Merkezleri Denetleniyor mu ?
05 Mayıs 2014 Pazartesi 18:15

banner143
banner134

Kendisiyle görüştüğümüz bir Güzellik uzmanı , Nevşehir genelinde son yıllarda sayıları oldukça artan ve sayıları 5 i aşan birçok güzellik merkezi olduğunu bunların bir kısmının korsan olabileceğini, Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanan bazı cihazların hala kullanıldığını, gerekli kontrollerin yapılması gerektiğini söyledi.

Ayrıca bir takım güzellik merkezleri adı altında bazı epilasyon merkezilerinde kamera sistemleri kurulu olduğu bu durumda müşterilerin özel şahsiyetlerini ilgilendiren görüntülerin kayıtlarının tututlup tutulmadığı konusunda bir takım soru işaretleri ve rahatsızlığa neden olduğuda belirtiliyor...Güzellik Merkezleri Denetlenmeli... Biz Nevşehir gündemin adresi FİB Haber.Com olarak bu olayın takipçisi olacağız...

ÖNCE SAĞLIKKendisiyle görüştüğümüz bir Güzellik uzmanı," Dürüst olmak gerekirse ülkemizde olduğu gibi bölgemizde de güzellik merkezi piyasası alt üst olmuş. İşi bilen bilmeyen herkes bu işleri yapmaya başlamış. Her köşe başında bir güzellik merkezi var. Önemli olan bilinçli bir şekilde güzellik merkezlerinde gerekli işlemleri yapmaktır.Bu işi ehillerine bırakmak gerekiyor. Güzellik salonu denince sadece güzelliğin akla gelmemesi lazım aslını sorarsanız bu sektör bir sağlık sektörüdür. Bizim mesleğimiz sağlık alanına girer. Bire bir kişilerin cildine temas ediyor, müdahale ediyoruz. Sadece Nevşehir merkezinde 5 den fazla güzellik merkezi var. Artık kuaför salonlarında dahi lazer cihazları var, piyasa gerçekten alt üst oldu diyebilirim. Bazı şeylerin sadece ticaret olarak görülmemesi lazım kişilere sağlıklı bir şekilde işlem yapıp alınan paranı da hak edilmesi lazım" dedi.


"SAĞLIK BAKANLIĞI VE
 BAĞLI BİRİMLERİ GEREKLİ DENETİMLERİ YAPMALI..."

Sağlık bakanlığı tarafından gerekli denetimlerin yapılmadığını ileri süren güzellik uzmanı şöyle dedi:
"Denetimler yapılırsa zaten bu sorunlarda çözülmüş olur. Kesinlikle bireysel temizliğe önem verilmesi lazım. Kullanılan malzemelerin ikinci bir kişiye kullanılmaması lazım bu işleri ve denetlemeleri gerekli bilirkişilerin yapması gerekiyor.

Yanık vakaları ve sonuç alamayanlarla çok karşılaşıyoruz. Daha önce başka yerde işlem yapıp sonuç alamadığı için İkinci kez bize gelip daha önce sorunu halledilmediği için tekrar işlem yapılmak zorunda kalanlar var. Başka yerlere birkaç bin lira ödeyip sonuç alamamış olanlar var. Para hırsı ile bu işe soyununlar var. bu tarz yerler işi layıkıyla yapanlarıda töhmet altında bırakıyor. Güzellik merkezi piyasasının ele alınması gerekir. işi bilmeyenler karşılaşan müşteriler, her yer böyle düşüncesi ile güzellik merkezlerine artık uğramaz oluyor. Bazı kişiler de, bu işlerde para var diye düşündüğü için ustalık belgesi olan birini buluyor onun adına güzellik merkezini açıyor ama başkalarını çalıştırıyor. Bu sisteme bir şekilde son verilmesi lazım. Burada görev, Sağlık Bakanlığı'na onlara bağlı sağlık il müdürlüklerine ve belediyelere düşüyor. Önlem alınmaması durumunda hem gerçekten işini düzgün yapanlar mağdur oluyoruz, hem de müşteriler mağdur oluyor, mağdur olmaya devam edecek. Gerekilen işlemler yapılırsa dürüst ve sağlıklı bir şekilde bu işi yapanlarda zor durumda kalmamış olacak" dedi.

Peki Nevşehir de İnsan sağlığına direkt olarak etkileyen kuralları hiçe sayarak sırf tüccar zihniyeti ile ağzı laf yapıp yalan dolan ve sahtekarlıkla iş yaptığını sanan firma var mı? Varsa kimler ? İşte bu konuda sırf Vatandaşlarımızın sağlığı ve iyilerin işini dürüst yapanlarla yapmayanların ayrılması için bugünden itibaren bu dosyayı açıyoruz... Hangi Epilasyon merkezi Doktor denetimli ? Hangisi değil...Kullanılan araç ve teknik ekipmanları yeterli mi?
  Haberimizin Ayrıntılarıyla detayları www.fibhaber.com da olacak...Sizin için gelişmeleri takip edip sizlerle paylaşacağız...İşte bu konunun ciddiyeti ve önemine binayen sadece bir örnek vermek gerekirse;

Diyarbakır'da epilasyon faciası


Diyarbakır’da 28 yaşındaki Ş.K. adlı erkek, vücudundaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için gittiği güzellik salonunda uygulanan işlem sırasında vücudunda ikinci derece yanık oluştuğu tespit edildi. Ş,K., güzellik salonu hakkında  tazminat davası açtı.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Nilşad Atıcı - 4 yıl önce
Katılıyorum her önüne gelen lazer merkezi acıyor biz bununla ilgili çok mücadele ettik ama sorun şu ki sağlık bakanlığı bile ilgilenmiyor malesef üzülerek bildiririm saygılar
Avatar
İNSANLIK... - 4 yıl önce
kimi kime şikayet ediyorsunuz..kim kimleri denetliyorki..denetleme mekanizmazi işlemiyor bu nevşehirde.herkes tutturduğu işi yapiyor.insan sağliğini düşünen kim bu nevşehirde..gezip dolaşsin sağlik müdürlüğü personelleri ancak göbek büyütüp dursunlar odalarinda...anlayana
Avatar
Denetim Yetkisi Belediyelerde - 4 yıl önce @İNSANLIK...
güzellik merkezleri denetleme yetkisi belediyelerdedir. lütfen bilip bilmeden yorum yapmayalım. saygılar
Avatar
İNSANLIK. .. - 4 yıl önce
Belediye park bahçe yapmaktan güzellik merkezlerinimi denetleyecek.belediye birde oruç zamanı fırınları denetler göstermelik o kadar.yorum yapan arkadaş belliki sağlık Müdürlüğünde çalışıyorsunuz.bu bir gerçek ki bir tek belediye denetlemez bu tür yerleri.saglık Müdürlüğü de denetleyebilir.illaki bimeremi yazmak gerekir koltuğunuzdan kalkmanız için.
Avatar
Yetki Belediyelerde - 4 yıl önce @İNSANLIK. ..
15/02/2008 tarih ve 26788 sayılı resmi gazetede yayınlanan ayakta teşhis ve tedavi yapılan özel sağlık ve kuruluşu hakkında yönetmeliğin güzellik salonları başlıklı geçici madde 5te 39 uncu maddenin birinci fıkrasının (b) bendi ile yürürlükten kaldırılan yönetmeliğe göre açılmış güzellik salonları, sağlık kuruluşu statüsünden çıkarılmıştır. güzellik salonu adı altında açılan işyerleri, 10/8/2005 tarihli ve 25902 sayılı resmî gazetede yayımlanan işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmelik kapsamında belediyelerce ruhsatlandırılır.
Avatar
Vatandaş - 4 yıl önce
Aynen
Avatar
İNSANLIK... - 4 yıl önce
Güzellik salonlarında belediyelerce yapılacak denetimlerde İl Sağlık Müdürlüğü Temsilci olarak Nevşehir Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Orhan DEMİRER görevlendirilmiştir.
Avatar
Nilşad Atıcı - 4 yıl önce @Denetim Yetkisi Belediyelerde
belediyelerde görevini yapmıyor malesef