banner461

Nevşehir'de Hastaneler Doldu, Taştı!

Nevşehir'de soğukların iyice hissedilmesiyle birlikte çocuklarda kış hastalıkları baş göstermeye başladı...

Nevşehir'de Hastaneler Doldu, Taştı!
26 Aralık 2019 Perşembe 18:07

banner143
banner134

Nevşehir'de sıcaklıkların ani düşüşü, soğuk hava ve ani hava değişikliği vatandaşları hasta etti. 2020'ye sayılı günler kala Nevşehir Devlet Hastanesi adeta doldu taştı.

Kış aylarında çocuklarda soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıkların arttığı belirtildi. Soğuk algınlığının yetişkinlere oranla çocuklarda daha fazla görüldüğünü ifade eden uzmanlar, bunun çocukların kreşlerde, okullarda diğer çocuklarla sık temas halinde olmadan kaynaklandığını bildiriyor.

Nevşehir il genelinde ilköğretim okullarında yaşanan ve genelde soğuk algınlığı ve grip salgını şikayetiyle çok sayıda öğrenci aileleri tarafından hastaneye getirildi. Gerek Nevşehir Devlet Hastanesi gerekse özel hastanelerinde özellikle acil polikliniklerindeki doluluk, doktorları da zorladı. 

Son 10 gündür hava şartlarından dolayı özellikle gribal enfeksiyonlarda artış olduğu ve çocukların bu şikayetlerle hastaneye getirildiği ifade ediliyor.

Nevşehir'de yılbaşı öncesinde Devlet Hastanesi Acilinde büyük yoğunluk yaşanıyor.  Grip salgınları nedeniyle hastanelerin acil servisleri doldu taştı. Nevşehir'de ani hava değişimi özellikle çocukları da hasta etti. Dolayısıylada çocuk acil serviste aşırı yoğunluk dikkat çekiyor. 

FİB Haber Merkezi olarak çok sayıda vatandaşlarımızın başvuru yaptığı hastanemizde duyarlı bir şekilde görev yapan doktor ve personellere teşekkür ediyor tüm hastalarımıza ise Allahtan acil şifalar ile geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz...

Nevşehir Devlet Hastanemiz servisi 24 saat kesintisiz görev yapmaktadır.10-14 saatlik vardiyalar halinde çalışan acil hekimleri, ayrıca hastanenin kurum hekimliği ve akşamları kat hekimliği görevlerini de yürütmektedir.

Acil hekimi tarafından değerlendirilen her yaş gurubundaki Acil hastalara, gerekli müdahaleleri yapıldıktan sonra ilgili tüm uzmanlık dallarınca destek verilmektedir.

Acil serviste her türlü tahlil ve radyolojik tetkik 24 saat boyunca en hızlı şekilde yapılmaktadır.

Uzmanlar, "Kış aylarında çocuklar arasında üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı artmaktadır. Enfeksiyonlar sırasında ateş yüksekliği, burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, karın ağrısı, kusma gibi yakınmalar görülüyor. Hastalık sırasında ateş görülmesi aileleri telaşlandırıyor. Ancak ateş vücudun bir savunma sistemidir. Aileler bu yakınmaları gördüklerinde aile hekimlerine ya da polikliniklere gelmelidir. Ayrıca mevsim şartlarından dolayı yaşanan gribal enfeksiyonların artışı sırasında çocuklar okula gönderilmemeli ve temiz hava almalıdır. Hasta çocukların okula gönderilmesi çocuklar arasında salgına neden olur." önerisnde bulunuyor.

Alınacak bazı önlemler;

Çocukların dengeli beslenmelerine önem verilmeli, bol meyve tüketmeleri sağlanmalı, özellikle burun temizliğinden sonra olmak üzere ellerini sık yıkama alışkanlığı kazandırılmalı, çocuklar soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalığı olan insanlardan uzak tutulmalı, dışarı çıkarken üşümeyecek şekilde giydirilmeli ama bu giysilerin çocukları terletmemesine de dikkat edilmeli ve çocuklar virüslerden olabildiğince korunmalıdır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.