banner461
banner195

Nevşehir'de Yeni doğan bebeklere kritik sağlık taraması

Nevşehir Devlet Hastanesinde Yeni Doğan Bebeklere Doğumsal Kalp Hastalıkları Taraması Yapılmaya Başlandı‏.

Nevşehir'de Yeni doğan bebeklere kritik sağlık taraması
22 Mart 2016 Salı 11:45

banner143
banner134
Nevşehir Devlet Hastanesinde Yeni Doğan Bebeklere Doğumsal Kalp Hastalıkları Taraması Yapılmaya Başlandı

Nevşehir Devlet Hastanemizde doğum, jinekoloji ve yeni doğan yoğun bakım servislerinde alınan Pulse Oksimetre cihazı ile bebek hemşirelerinin gözetiminde taburcu olmadan önce, doğumdan 24 saat sonra Kritik Konjenital (Doğuştan) Kalp Hastalığı  (KKKH) taraması yapılmaya başlanmıştır.

Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Nevşehir Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Yücel Şal “Kritik Konjenital kalp hastalığı  yılda yaklaşık Türkiye de 10.000 - 12.000 bebek kritik Konjenital kalp hastalıklı (KKKH) doğmaktadır. Bunların 5.000 kadarı cerrahi ve girişimsel   tedavi gerektirir. Tedavi olan olguların %85 erişkin yaşa ulaşmaktadır. Bu yüzden yeni doğan bebeklerde bu tarama erken kalp hastalığı tanısı için çok önemlidir.

Konjenital doğuştan veya doğuşta var olan demektir. Konjenital kalp hastalığı ise doğumda var olan kalp hastalığı demek olup gebelik esnasında kalbin veya ana kan damarlarının gelişimindeki bir yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Kritik Konjenital Kalp Hastalığı 1000 doğumda 3 vakada görülür.
Konjenital (Doğumsal) Kalp hastalıkları, genellikle bebeğin anne karnında organlarının gelişim dönemi olan gebeliğin ilk 8 haftası içinde ortaya çıkar. Ailede bu tür bir hastalığı olması, yaşlı anne gebeliği, insulin kullanan şeker hastası kadınların gebelikleri, gebeliğin ilk 8 ayında ilaç kullanılması ,röntgen ışınları, kızamıkçık gibi enfeksiyonlar doğuştan kalp hastalığı riskini arttırır. Ancak bu tür hastalıkla başvuran ailelerde çoğunda bir neden yoktur. 
Pulse Oksimetri Cihazı ile yapılan tarama sonrası, Kan oksijen satürasyonu (doygunluğu) seviyesi ölçülmesi, (KKKH) için erken tanıya yardımcı olmaktadır. Hastanemizde tüm yeni doğanlara taburculuk öncesi 24 saati dolunca pulse oksimetre cihazımız  ile bu tarama bebek hemşirelerimiz tarafından yapılarak sonuçlarımız uzman hekimlerimiz tarafından değerlendirilerek,  bebeklerimizde kalple ilgili herhangi bir olumsuz bulgu görülmediği takdirde taburcu edilmektedir. ”dedi.

Nevşehir KHB Basın ve İletişim Birimi - Ahmet Ak
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.