banner461
banner195

Nevşehir Kozaklı'da Klinik Kodlama, İstatistik ve Analiz Sempozyumu Yapıldı‏

Nevşehir Kozaklı'da Klinik Kodlama, İstatistik ve Analiz Sempozyumu Yapıldı‏.

Nevşehir Kozaklı'da Klinik Kodlama, İstatistik ve Analiz Sempozyumu Yapıldı‏
30 Nisan 2015 Perşembe 17:07

banner143
Nevşehir Kozaklı'da Klinik Kodlama, İstatistik ve Analiz Sempozyumu Yapıldı‏
İlgili Galeriye Git
banner134
 Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Merve Akın, Türkiye'de sağlık alanında önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, ''Hiçbir ülkede 843 hastanenin bağlı olduğu tek bir kurum yok. Bu hastaneleri yönetmek için de birçok yeniliğe imza atmak zorundayız'' dedi.
 
Nevşehir KHB - Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde düzenlenen "Klinik Kodlama, İstatistik ve Analiz Sempozyumu"nda konuşan Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Merve Akın, saha çalışmalarından elde edilen veriler ışığında sağlık sistemine yeni giren Teşhisle İlişkili Gruplar (TİG) uygulamasının işlerlik kazanması için toplantının başlangıç olduğunu belirtti.

TİG'in yaklaşık 10 yıldır Sağlık Bakanlığının gündeminde olduğunu dile getiren Akın, geriye dönüp baktıklarında çok vakit kaybettiklerinin farkına vardıklarını söyledi.

''Büyük işler başardık''

Ülkedeki sağlık alanındaki gelişmelere dikkati çeken Akın, "Yurt dışı gezilerimizde, Türkiye'de gerçekten çok büyük işler başardığımızı anlıyoruz. Hiçbir ülkede 843 hastanenin bağlı olduğu tek bir kurum yok. Bu hastaneleri yönetmek için de birçok yeniliğe imza atmak zorundayız. Zaman değişiyor ve teknoloji hızla ilerliyor. Artık sağlık hizmetlerinden beklentiler de arttı" diye konuştu.

Sağlıkta Dönüşüm Programı ile yapılan yeniliklere de değinen Akın, bu program 2003 yılında başladığında bazılarının "hayal" değerlendirmesi yaptığını ancak bunların peyderpey hayata geçtiğini vurguladı.

Akın, işlerin doğru yapılamaması durumunda, kişinin sağlığından olma riskiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, "Hastaneye gittiğimizde nasıl sağlık hizmeti almak istiyorsak tüm sağlık tesislerimizdeki hizmetlerimizi de bu düşünceye göre yaygınlaştırmamız gerektiğini söylüyoruz" dedi.

Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Sekreteri Uzm. Dr. Muhammet Çömçe açılış konuşmasında bilgiye dayalı yönetim kültürü oluşturulması gerektiğini ifade ederek, sempozyumun, sağlık hizmetlerinde kalite denetimine ve finansın doğru kullanılmasına ışık tutacağını kaydetti.
 
Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Ali Değirmenci Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı tesislerin tanıtımı ile ilgili sunumu yaptı. Ayrıca Kapadokya bölgesinin sosyo-kültürel özellikleri hakkında görsel olarak tanıtım gerçekleştirdi.
 
Sağlık yöneticileri, klinik kodlamacılar ve sağlık çalışanlarının katıldığı sempozyumda, Teşhisle İlişkili Gruplar uygulaması ve buna dayalı istatistiki çalışmalarla ilgili bilgiler sunuldu.
 
1.Oturum Başkanlığını Uzm. Dr. Merve Akın yaptı

TİG Nedir? TKHK TİG Uygulamaları hakkında İlknur Şengün, TİG 'e Dayalı İstatistik Çalışmaları hakkında Saadet Turhal, Genel Sekreterliklerde ve Hastanelerde TİG Çalışmaları hakkında  Mehmet Çevik bilgi verdi.
 
2.Oturum Başkanlığını Uzm. Dr. Muhammet Çömçe yaptı

TİG'e Dayalı Ödeme hakkında  Dr. Cevher Cesur,  Klinik Kodlama Değerlendirmeleri ve Verilerin Analizi hakkında Özlem Bulut, Nevşehir ve Çevre İllerin TİG Verilerine Göre Değerlendirilmesi hakkında Fatma İspir Namlıkaya bilgi verdi.
 
3.Oturum Başkanlığını Op. Dr. Ali değirmenci yaptı
 
TSİM'in Etkin Kullanımı hakkında Şevket Demirkan, Veri Analiz Süreçleri ve Veri Kalitesinin Önemi hakkında Neşet Sakarya, Hastane Bilişim Süreçleri hakkında Sefa Güngör bilgi verdi.Daha sonra soru cevap bölümüne geçildi.
 
Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Muhammet Çömçe, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Merve Akın'a günün anısına çini tabak hediye etti.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ahmet yilmaz - 3 yıl önce
Kozakli icin guzel bi tanitim olmus. Emegi gecenlere tesekkurler