banner461
banner195

Nevşehir Şubesi Başkanı Gündüzpolat: “112 Çalışma Sistemi İle Oynamayın”

Nevşehir Şubesi Başkanı Hakan Gündüzpolat: 112 Acil Servis’in çalışma sistemiyle oynanmamasını istedi.

Nevşehir Şubesi Başkanı Gündüzpolat: “112 Çalışma Sistemi İle Oynamayın”
12 Ocak 2015 Pazartesi 18:54

banner143
banner134

 112 ÇALIŞMA SİSTEMİ İLE OYNAMAYIN                                                                                                                        

 

Halkın sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin en yüksek olduğu alanların başında 112 Acil Sağlık Hizmetleri gelmekte iken, son günlerde farklı bir mesai sistemi ve taşeron şoför uygulaması dayatması ile sistemin özüyle oynanmaktadır. Bu duruma karşı olduğumuzu geçtiğimiz haftalarda meslek örgütleri ile birlikte Bakanlığa bildirmiştik. Son aylarda Aile Hekimliği sisteminde yaşanan sorunların, Acil Sağlık Hizmetleri’nde de yaşanmaması için çalışanların içinde olmadığı sistem dayatmalarının kesinlikle yapılmaması gerekmektedir.  

Ülke genelinde taşeron çalışma sistemi ile ilgili sorunlar yaşanmaktayken, bugün en riskli ve kamu eliyle görülmesi zaruri olan bu alanın taşeron eliyle yürütülmeye çalışılması anlaşılamamaktadır. İstihdam sorununun taşeron sistemi ile değil, atamalarda daha fazla ATT ve Paramedik alımıyla giderilmesi gerekmektedir. Yılda yaklaşık 50 bin öğretmen ataması yapılırken, atanan sağlık çalışanı sayısı 15 binin altında kalmaktadır. Atananlarda meslek bazında ayrıldığında sahanın ihtiyacını, özellikle de ATT ve Paramedik ihtiyacını karşılamamaktadır. Bu nedenle alım sayısının arttırılarak özellikle ATT ve Paramedik ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının yüzde 90’ına yakının mevcut çalışma süresinden memnun olduğunu göstermektedir. Bu anlamda bugünkü mesai sistemi ile ilgili yeterince araştırma yapılmamasına rağmen sistem üzerinde doğrudan değişiklik yapılması çalışanları rahatsız etmekte, moral ve motivasyonlarını bozmaktadır. Bunun yerine kazaların sebeplerinin derinlemesine araştırılması, çalışma ortamlarının revize edilmesi, araç güvenliğinin değerlendirilmesi daha netice alıcı olacaktır.

Bu çalışma şekli ve uygulamasının sonuçları görülmek isteniyorsa belirli bir ilde pilot uygulama yapılarak sonuçların izlenmesi daha uygun olacaktır. Halkın memnuniyetinin yüksek olması çalışan memnuniyetinden geçmektedir. Bu noktada çalışan memnuniyetini önemli ölçüde azaltacak olan ve çalışanları rahatsız eden 12/48 sistemi ve taşeron şoför uygulamasının tekrar değerlendirilmesi sistemin sağlığı açısından daha uygun bir yaklaşım olacaktır.

 Sağlık-sen genel merkezimiz ve biz şubeler olarak bu türlü sorunların üzerinde durmaya, sağlık çalışanlarının her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.          

                                                      

                                                                               Sağlık-sen Nevşehir Şube Başkanı

                                                                                       Hakan GÜNDÜZPOLAT  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
sağlık meslek lisesi velisi - 4 yıl önce
madem teşeron ile sağlik hizmetleri yapılıyorsa sağlık meslek liselerini tamamen kapatın onun yerine taşeron meslek liseleri açın,okuyan atama bekleyen vatandaşların çocukları dışarda kalsın..serseri bonzaici olsun
Avatar
ATT taşeron kalamaz - 4 yıl önce
başkanımıza duyarlılığı için teşekkürler
Avatar
Sağlıkçı - 4 yıl önce
Hayret bu sarı sendika başkanı nasıl olmuşta memurdan yana bir açıklama yapmış...
Avatar
paramedic - 4 yıl önce
Sagliksen genel merkezine ve nevsehir şube baskani hakan beye göstermiş olduğu duyarlilikdan dolayı teşekkür ederiz..bir kez daha sorunlu değil sorumlu sendikacilik örneği göstermişlerdir.sendikaciligin herşeyi eleştirmek değil çözüm üretmek olduğunu anlasilmasi dilegiyle..
Avatar
att - 4 yıl önce
sağlık-sen'e ve başkan hakan beye duyarlılığından dolayı teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim.çalışan ve üreten sendika sağlıksen..
Avatar
att - 4 yıl önce
İcraat yok sade laf
Avatar
att - 4 yıl önce
şu eleştiren att arkadaş.. sağlıksen kazanımlarıyla sabit döneri, yıpranmayı , dönerin yansıtılmasını ve marrta verilecek birçok müjdeyi görmezden gelme.. 2009 a kadar diğer sendika yetkiliydi.. koca bir 0 kazanımla sağlıksene devretti.. nöbet ücreti dişe dokunur hale geldi.. lütfen konuşmadan önce herşeyi araştırdığınız gibi sendika kazanımlarınıda bi araştırın. yiğidin hakkını yemeyin. saygılar
Avatar
Gülüyorum - 4 yıl önce
Arkadaşlar Allah Aşkın'a kim kimin Hakk'ını savunuyor kilimaya gerek yok üfürüyor Bu sendika BAŞKANI aynı zamandada Hastanede MÜDÜR değilmi şimdi bu garibim memurumu Hakk'ını savunacak yoksa hastanenin mi Hakk'ını savunacak SENDIKA açılımı kendi Çevresindeki insanları nasıl rahat yerlerde çalıştırırım nasıl daha rahat koltukta otururum onun Hesabını yapar aksini Düşünen varsa ben bunu görmüyorsam özür dileyeceğim.