banner461
banner195

Nevşehir'den Ülke Çapında Cerrahi Başarı

16 yaşındaki bayan hasta (G.Y.) karın ağrısı ve bulantı – kusma şikayetleriyle 16 Ocak 2014 tarihinde Nevşehir Devlet Hastanesi Çocuk Acil Kliniği’ne başvurdu.

Nevşehir'den Ülke Çapında Cerrahi Başarı
20 Ocak 2014 Pazartesi 10:28

banner143
banner134

 Onaltı yaşındaki bayan hasta (G.Y.) karın ağrısı ve bulantı – kusma şikayetleriyle 16 Ocak 2014 tarihinde Nevşehir Devlet Hastanesi Çocuk Acil Kliniği’ne başvurdu. Daha önce aynı şikayetlerle 2 defa dış merkez acil servislerine başvurduğu öğrenilen ve herhangi bir hastalığı olmadığı söylenen hastayı Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna değerlendirdi. Tüm laboratuar testleri normal olan hasta ilgili cerrah tarafından Akut Batın tanısıyla klinik gözlem amacıyla yatırıldı. Medikal tedavi sırasında muayene bulguları devam eden hastanın ameliyata alınmasına karar verildi.

         Yapılan operasyonda akut apandisit saptandı ve cerrahi müdahale yapıldı. Akabinde hastanın sağ overindeki kistin ruptüre olduğu (yumurtalığındaki kistin parçalandığı) gözlenmesi üzerine gerekli cerrahi işlem yapıldı. Bu iki hastalığın çocuklarda eş zamanlı olarak saptanabilmesinin dünya çapında nadir bir durum olduğunu ifade eden Op. Dr. Ali Gürtuna ameliyatın başarılı geçtiğini ve genel durumu iyi olan hastanın medikal tedavisi de tamamlandığında en kısa zamanda taburcu edileceğini bildirdi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.