banner461

Süt Vazgeçilmez Besin Kaynağı

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Dünya yayınladığı açıklamada, Süt ve süt ürünlerinin insan hayatında vazgeçilmez besinlerden olduğuna vurgu yapılıyor.

banner15
 Süt Vazgeçilmez Besin Kaynağı
15 Ocak 2015 Perşembe 17:00

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Dünya yayınladığı açıklamada, Süt ve süt ürünlerinin insan hayatında vazgeçilmez besinlerden olduğuna vurgu yapılıyor.

Açıklamada; “Sağlığın yaşam boyu korunması için yeterli ve dengeli beslenmede süt ve süt ürünleri tüketimi büyük öneme sahiptir. Özellikle çocukluk, gebelik-emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı açısından önemi bilinen süt; obezite, kanser, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu rol oynamaktadır. Günlük diyetimizde yer alan dört besin grubundan birisi olan, süt, yoğurt, peynir gibi besinleri içeren süt ve süt yerine geçenler grubu; özellikle protein ve kalsiyum içeriği açısından tüketilmektedir. Ayrıca B2 vitamini (riboflavin), B12 vitamini, A vitamini, tiamin, niasin, fosfor ve magnezyum olmak üzere birçok besin öğesi için önemli kaynaktır Süt proteinlerinin vücutta bilinen büyüme gelişmeye katkısı, doku farklılaşmalarındaki etkinliğinin yanı sıra; kalsiyum emilimi ve immün fonksiyonlar üzerine olumlu etkilerinin olduğu, kan basıncını ve kanser riskini azalttığı, vücut ağırlığının kontrolünde etkin olduğu, diş çürüklerine karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Özellikle yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarının bu grubu her gün tüketmesi gerekmektedir. Bu kapsamda okul çağı çocuklarına süt içme alışkanlığını kazandırmak, yeterli ve dengeli beslenmeye katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamak amacıyla Bakanlığımız; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi ile işbirliği içinde Okul Sütü Programı yürütülmektedir. Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nde yetişkin bireylerin iki porsiyon (bir porsiyon: bir orta boy su bardağı (200 ml); çocuklar, adolesan dönemi gençler, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların üç-dört porsiyon süt ve yerine geçen besinleri tüketmeleri önerilmektedir” denildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.