banner461
banner195

Ürgüpte Organ Bağış standı açıldı.

Nevşehir Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın tarafından Ürgüpte Organ Bağış standı açıldı.

Ürgüpte Organ Bağış standı açıldı.
04 Kasım 2014 Salı 16:43

banner143
banner134

 Türk Kızılayı Ürgüp Şubesince Ürgüp Turgut Özal Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen ödül töreninde Nevşehir Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın Organ bağışında bulunmak isteyenlerin başvurularını alarak Organ Bağış Kartlarını takdim etti. Organ Bağış Standını  Ürgüp  Kaymakamı Alper Balcıda ziyaret ederek Organ bağışında bulundu ve Organ Bağış Kartını Aldı.

3-9 Ekim Organ Bağış Haftası münasebeti ile  Nevşehir Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın Organ bağışı hakkında şunları söyledi : "Vücutta görevini yapamayacak derecede hasar gören bir organın yerine canlı bir vericiden ya da kadavradan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemine organ nakli denir. Organ nakli hayat kurtaran bir operasyondur. Ülkemizde  kalp  böbrek  karaciğer  ilik gibi nakiller başarıyla yapılmakta olup  yurdumuzun her yerinde organları işlevini yitirmiş  makinelere bağlı olarak yaşayan çok sayıda hastaya hizmet vermektedir. Yaşayan bir kişiden alınan bir organ bir başka kişiye  kadavradan alınan organlar ise birçok kişiye hayat vermektedir." dedi.

 

Karakuş Taşkın  " Ayrıca Organ Bağış ve Nakli Konusunda Şu Sorularımıza cevap verdi."

 

  Hangi Organ ve Dokulardan Nakil yapılmaktadır?
Böbrek  Kalp  Karaciğer  Kornea  Akciğer  Kemik İliği  Pankreas  İnce Bağırsak.


  Organ Nakli Kimlere yapılır?
Kadavradan ve Canlıdan Organ nakli yapılabilir.
Kadavra Donör(Verici): Beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların organları bağışladığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır.
Canlı Donör: Organ nakli gereken hastanın eşi veya yakın akrabalarının  doku  kan grubu vb. uyum mevcut ise organ bağışında bulunan kişilerdir. Sadece böbrek ve karaciğer nakli canlıdan yapılabilmektedir.

 

 Bağışlanan Organlar Kimlere Nakledilir?
Organ alacak hastalar öncelikle kan grubu ve doku grubu uyumuna  yaş  boy  kilo gibi kriterlere ve ayrıca tıbbi aciliyet durumuna göre belirlenmektedir. Bağışlanan organın hayati fonksiyonlarını kaybetmeden en kısa sürede alınarak bekleyen hastalara nakledilmesi gerekir.


 Kimler Organ Bağışında Bulunabilir?
  18 Yaş veya üstünde olup akli dengesi yerinde olan herkes Sağlık Müdürlüklerine  hastanelere  organ nakliyle ilgili dernek  vakıf ve kuruluşlara başvurarak  doku ve organ bağışı belgesi alabilir.
Organ bağışı yaptığınızı mutlaka yakınlarınıza da bildirin. Çünkü bir kişide beyi ölümü gerçekleştiğinde akrabalarının organ bağışı konusunda karar vermeleri istenmektedir. Sonradan fikrinizi değiştirirseniz  bağış kartınızı yırtıp atmanız ve bu karar değişikliğinizi ailenize bildirmeniz yeterlidir. Bu konuda özgürsünüz. Herkes organ bağışında bulunmalı  yakınlarını bu konuda bilinçlendirmeli ve ancak bu sayede ihtiyacı olduğunda organ bulabileceğini bilmelidir. Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken hayatını kaybetmektedir. Bağışlanmış bir organ  gerçek bir yaşam armağanıdır.

 

Nevşehir KHB Haber – Ahmet Ak  www.nevsehirkhb.gov.tr

 

 

 

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.