banner461
banner195

Vajinismus Tedavisinde Cinsel Terapi

Özel Kapadokya Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız ile Psikiyatri Uzmanımız vajinismus ile ilgili açıklamalar yaptı.

Vajinismus Tedavisinde Cinsel Terapi
24 Şubat 2015 Salı 18:42

banner143
banner134

Özel Kapadokya Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız ile Psikiyatri Uzmanımız vajinismus ile ilgili açıklamalar yaptı.

Vajinismus ve ağrılı cinsel birleşme (disparoni) tedavisinde cinsel terapi ve botoks tedavisinin kombinasyonu

 

Vajinismus cinsel birleşmenin olmadığı evliliklerin en sık nedenidir ve dünya genelinde kadınların %1-7’sini etkiler. Vajinismus, penis girişi denendiğinde vajinanın dış üçte birlik kısmını çevreleyen kasların istem dışı ve kontrolsüz kasılmasıdır.Buna bedenin çeşitli bölgelerinde kasılmalar, bacakların kapatılması, ağrı, korku, titreme, terleme, bulantı ve kusma gibi belirtiler eşlik edebilir.  Vajinismus temelde psikolojik etkenlere bağlıdır ve bu nedenle cinsel terapi tedavisinde birincil önem taşımaktadır. Psikoterapide cinsel danışmanlık-eğitim verilmekte ve aşamalı gevşetme egzersizleri uygulanmaktadır.   Botoks tedavisi, cinsel terapi ile kombine edilerek iyileşme süreci hızlandırılmaktadır. Bu tedavide botoks maddesi (botulinum toksin tip A) vajinayı çevreleyen kasların içine enjekte edilerek bu kasların istemsiz ve kontrolsüz kasılması engellenir. Cinsel terapi ve botoks tedavisinin kombinasyonu ile uygulanan bu yöntem 1-2 haftalık bir süre içerisinde yüksek oranda (%75-100) iyileşme ile sonuçlanmaktadır.

 

Cinsel birleşmeyle ilişkili ağrının olduğu ancak vajinismustan farklı olarak cinsel birleşmeyi engellemeyen ağrılı cinsel birleşme (disparoni) sık görülen bir başka cinsel işlev bozukluğudur ve kadınların %10-20’sini etkiler. Bu hastalıkta biyolojik, psikolojik ve sosyal-ilişkisel nedenler rol oynamaktadır. Biyolojik etkenlerin söz konusu olduğu vakalarda gerekli tıbbi tedaviler; psikolojik, sosyal ve kişlerarası ilişki etkenlerinin rol oynadığı vakalarda cinsel terapi uygulanmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalarda, geleneksel tıbbi tedavilerin etkili olmadığı vakalarda botoks tedavisi umut verici görünmektedir.

 

Bu tedavi hastanemiz Psikiyatri ve Jinekoloji uzmanları koordinasyonu ile yapılmaktadır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
gahraman nörüyon - 3 yıl önce
nörüyonuz sizde haber diye sapıttınız yanlış haber sitelerini örnek alıyon gahraman
Avatar
fib - 3 yıl önce
Hiç haber bulamadıysan pazar yerinin düşen süslemelerini haber yap ayıp ayıp
Avatar
xxx - 3 yıl önce
arkadaşlar bu bir sağlık sorunu'dur kafanız sadece lüzumsuzluğa çalışmasın olaya sağlık yönünden bakın
Avatar
yuh - 3 yıl önce
Cahiller topluluğu bu olaydan muzdarip bir çok insan var evlilikleri biten. Bitme noktasina gelen mutsuz olan bu bir sağlık sorunudur ..aklınız anca gevurluga çalışsa
Avatar
vatandaş - 3 yıl önce
fib haberi suçlamamak gerek kafanız muzipliğe gelince iyi çalışıyor demi .. sonuçta buda bir hastalık yani şeker tansiyon gibi yanlış anlaşılmaya bence hiç gerek yok bu sizin cahilliğinizi ve bilgisizliğinizi gösterir bence .. herkese iyi akşamlar saygılar .. sağlıklı günler diliyorum
Avatar
fib - 3 yıl önce
Basın özgürlüğü diyon işine gelmeyen yorumu yayınlamıyon ayıp ediyon
Avatar
murat altıntaş - 3 yıl önce
Gercekten biz nevşehirlilerin ihtiyacı vardı kimler nasıl anlarsa anlasın bu yüzden mutlulugu dışarda aryanlar vardı bunda emeyi gecen herkesden rabbim razı olsun teşekürşer
Avatar
vajinismus - 3 yıl önce
kadınsal problerle malesef utanıp sıkılan bir toplumuz ve sürekli bazı şeyler ayıplandığı için sorunlarımızı rahatlıkla paylaşamıyoruz. vajinismus da o sorunlardan biri malesef. tedavisi de elbetteki var araştırın alanında bir doktora danışın mutlaka çözülemeyecek bir durum değil. benim doktorumda ankara da tamamen tesadüfi tanıştım ve sonuç da aldım vajinismus tedavisinde.
http://www.evakadinsagligi.com/vajinismus.html